HomeSpołeczeństwoMinister Henryk Kowalczyk odwiedził Polaków w Grodnie

Minister Henryk Kowalczyk odwiedził Polaków w Grodnie

Minister środowiska Henryk Kowalczyk, będący także szefem Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, w dniach 30-31 maja przebywał z wizytą na Białorusi. W drugim dniu wizyty przedstawiciel Rządu RP i największej organizacji, wspierającej Polaków za Granicą, spotkał się w Grodnie z kierownictwem Związku Polaków na Białorusi oraz Polskiej Macierzy Szkolnej.

Podczas pobytu w siedzibie ZPB wysoki gość w towarzystwie Ambasadora RP Artura Michalskiego oraz konsula generalnego RP w Grodnie Jarosława Książka przeprowadził ponad godzinną rozmowę z prezes ZPB Andżeliką Borys, członkami Zarządu Głównego i Rady Naczelnej Związku Polaków, a także kadrą pedagogiczną działającej przy ZPB Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego.

Prezes ZPB Andżelika Borys przedstawia ministrowi Henrykowi Kowalczykowi działaczy ZPB, biorących udział w spotkaniu

Przemawia minister Henryk Kowalczyk

Prezes ZPB Andżelika Borys, członek Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut i wiceprezes ZPB Marek Zaniewski

Ministra Henryka Kowalczyka podczas rozmowy z rodakami na Białorusi interesowała sytuacja polskiej mniejszości. W rozmowie z Polskim Radiem wysoki urzędnik państwowy podkreślił, że zaobserwował jak wygląda środowisko miejscowych Polaków, jak troszczą się oni o kondycję i rozwój polskiego szkolnictwa w kraju zamieszkania, jak pielęgnują polskie tradycje i troszczą się o miejsca polskiej pamięci narodowej.

Minister Henryk Kowalczyk udziela wywiadu korespondentowi Polskiego Radia Włodzimierzowi Pacowi

Minister Henryk Kowalczyk

– Mówiliśmy też o problemach, które się pojawiają. Dotyczą one współpracy, wyjazdów czy problemów lokalowych. Będziemy starali się pomagać je rozwiązywać ze strony polskiego rządu, Senatu oraz poprzez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” – powiedział Polskiemu Radiu minister Henryk Kowalczyk.

Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski

Po wizycie ministra Henryka Kowalczyka w siedzibie ZPB, prezes organizacji Andżelika Borys zaznaczyła w rozmowie z dziennikarzami, że rozmowa z ministrem i szefem Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” była bardzo konstruktywna i w jej trakcie kierownictwu ZPB udało się zaprezentować wysokiemu gościowi działalność największej na Białorusi polskiej organizacji, zmuszonej przez władze w Mińsku do prowadzenia działalności w warunkach podziemia. – Zasygnalizowaliśmy także problemy, które najbardziej nas niepokoją – powiedziała Andżelika Borys , tłumacząc, że chodzi przede wszystkim o problemy w sferze polskiej edukacji na Białorusi i kwestię przyjmowania wszystkich chętnych dzieci do szkół polskich, działających w państwowym systemie edukacji Białorusi. – Oczywiście, wyraźnie daliśmy do zrozumienia, że zależy nam na normalizacji sytuacji wokół ZPB i na traktowaniu największej organizacji polskiej mniejszości na Białorusi, jaką jest Związek Polaków, zgodnie ze standardami europejskimi oraz prawem Republiki Białorusi – powiedziała nam prezes ZPB.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk przy okazji pobytu w Grodnie spotkał się również z szefem władzy wykonawczej obwodu grodzieńskiego Uładzimirem Krawcowem. Rozmowy z władzami dotyczyły współpracy transgranicznej, ochrony środowiska i spraw mieszkających na Grodzieńszczyźnie Polaków.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content