HomeOświataDzień Dziecka i zakończenie roku szkolnego w Mińsku

Dzień Dziecka i zakończenie roku szkolnego w Mińsku

W Dniu Dziecka, 1 czerwca, w siedzibie Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Mińsku odbyła się uroczystość z okazji zakończenia roku szkolnego w działającej przy stołecznym oddziale ZPB Polskiej Szkole Społecznej.

Sala siedziby ZPB w Mińsku ledwo pomieściła wszystkich przybyłych na uroczystość

W minionym roku szkolnym w stołecznej placówce edukacyjnej ZPB uczyło się 214 uczniów. Jedenaście z nich to maturzyści, którzy już w lipcu przystąpią do egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie w Polsce.

Sala siedziby ZPB w Mińsku ledwo zdołała pomieścić wszystkich, przybyłych na uroczystość uczniów, ich rodziców i działaczy polskich. Wśród honorowych gości wydarzenia były: prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz oraz prezes Oddziału ZPB w Stołpcach Jana Predka.

Program artystyczny, przygotowany przez uczniów szkoły rozpoczęło rodzeństwo: Daria i Władysław Remizowicze, uczący się u nauczycielki Anastazji Biebko. Wychowankowie pani Anastazji przepięknie wyrecytowały wiersz Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”, wprowadzając tym samym publiczność w podniosły patriotyczny nastrój.

„Katechizm polskiego dziecka” recytują Daria i Władysław Remizowicze

Patriotyczno-historyczną tematykę kontynuował kolejny uczeń szkoły Ilja Arciomow. Wyrecytował on fragment poematu Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”.

Ilja Arciomow recytuje fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza

W koncercie nie zabrakło też występów recytatorskich, typowych dla szkolnych uroczystości. Z wierszem „Abecadło” Juliana Tuwima, należącym do kanonu polskiej poezji dla dzieci, wystąpiła uczennica Liza Kaszyńska. Kolejne dzieło tegoż autora – wiersz „Okulary” – zostało przedstawione w formie inscenizacji, wykonanej przez wychowanków nauczycielki Marii Rewuckiej, biorących w tym roku udział w IX edycji Konkursu Inscenizacji Polskiego Wiersza dla Najmłodszych, który odbywał się w Grodnie.

Inscenizacja wiersza „Okulary” w wykonaniu wychowanków Marii Rewuckiej

Po części recytatorskiej na scenę zaczęli wychodzić uczniowie uzdolnieni muzycznie. Działający przy ZPB w Mińsku chór „Marzenie” (kierownik – Katarzyna Michał) wprowadził publiczność w ciepłą rodzinną atmosferę, wykonując utwór „Familijny blues”. Temat rodzinny kontynuowały uczennice Natalii Krywoszejewej Ania Kaczanowska i Anastazja Dzienisiuk, wykonując piosenkę o mamie dla wszystkich obecnych na sali mam.

Na scenie chór „Marzenie”

Doskonałą grą na fortepianie popisali się przed publicznością młodzi pianiści: Złata Filimonowa, Weronika Kołobowa oraz Grzegorz Dabrogost. Popularne piosenki dziecięce pt. „Pieski małe dwa” i „Każdy ma jakiegoś bzika” wykonał zespół wokalny, kierowany przez Natalię Krywoszejewą.

Na fortepianie gra Weronika Kołobowa

Przy fortepianie Grzegorz Dabrogost

Zespół wokalny, kierowany przez Natalię Krywoszejewą

Należy podkreślić, że program artystyczny, przedstawiony przez wychowanków Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Mińsku, nie dawał publiczności żadnej szansy, aby się nudziła. Wszystkie przerwy między występami wypełniały quizy, mini-konkursy, a także zabawy recytatorskie oraz taneczne i wokalne, w których wraz z rodzicami i dziadkami uczestniczyły obecne na sali dzieciaki.

W przerwach między występamni publiczność doskonale się bawiła

Szkolny koncert z okazji Dnia Dziecka i zakończenia roku szkolnego zakończyło wspólne odśpiewanie przez artystów i zgromadzoną publiczność piosenki z tekstem Agnieszki Osieckiej pt. „Ucz się polskiego!”

Po zakończeniu uroczystości każdy obecny na sali uczeń otrzymał od Akademii Twórczości „Marzenie” upominek, na który się złożyła książeczka o prawach dziecka i słodki poczęstunek.

 Paulina Juckiewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content