HomePosts Tagged "Andrzej Poczobut"

Andrzej Poczobut, dziennikarz, publicysta i działacz polskiej mniejszości na Białorusi, został pierwszym laureatem Nagrody im. Stefana Mellera. Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się 19 czerwca podczas zakończenia VI Festiwalu Dyplomatycznego w Białymstoku. Nagroda została ustanowiona, by honorować osoby, które swoją działalnością potwierdzają znaczenie wartości takich jak wolność,

W siedzibie Polskiej Agencji Prasowej odbyło się dzisiaj uroczyste przekazanie statuetki „Za wolność słowa” Andrzejowi Poczobutowi – dziennikarzowi i działaczowi mniejszości polskiej na Białorusi, który przez ponad pięć lat był więziony przez władze w Mińsku. Nagroda została przyznana mu jeszcze w 2021 roku przez Światowe Stowarzyszenie

Laureat Nagrody im. Sacharowa 2025 Andrzej Poczobut odebrał dziś wyróżnienie podczas uroczystego posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Dziennikarz i działacz mniejszości polskiej, który spędził pięć lat w więzieniu, podkreślił w swoim wystąpieniu, że represje wobec Polaków na Białorusi oraz niezależnych mediów są częścią szerszej polityki

Andrzej Poczobut, działacz polskiej mniejszości na Białorusi i były więzień polityczny  w środę 10 czerwca, podczas pobytu w stolicy Podlasia,  został uhonorowany Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego oraz odebrał nową Kartę Polaka, zastępując dokument, którego ważność wygasła na początku lat 2020. Odznaka Honorowa Województwa Podlaskiego została wręczona

Podczas wizyty w Białymstoku działacz polskiej mniejszości na Białorusi potwierdził, że we wrześniu zamierza wrócić do Grodna na zjazd Związku Polaków na Białorusi, który odbędzie się 13 września. Podkreślił, że mimo ryzyka chce być z Polakami, którzy pozostali w kraju i potrzebują wsparcia. Na briefingu zorganizowanym

Podczas dzisiejszej gali „Człowiek Roku Gazety Wyborczej” jednym z najbardziej przejmujących momentów było wręczenie Nagrody Specjalnej Andrzejowi Poczobutowi — dziennikarzowi, publicyście i działaczowi polskiej mniejszości na Białorusi, który przez lata pozostawał więźniem reżimu Alaksandra Łukaszenki. W warszawskim spotkaniu, które zgromadziło przedstawicieli świata kultury, mediów, nauki i

Rada Miasta Sopotu podczas sesji, która odbyła się dziś – 28 maja 2026 roku – jednogłośnie podjęła uchwałę o nadaniu Andrzejowi Poczobutowi tytułu Honorowego Obywatela Sopotu. Oficjalna uroczystość wręczenia wyróżnienia odbędzie się 6 września podczas Koncertu dla Mieszkańców w Operze Leśnej. Decyzja sopockich radnych jest wyrazem

Prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim wyszła z oficjalną inicjatywą nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sopotu Andrzejowi Poczobutowi. Dziennikarz, działacz polskiej mniejszości na Białorusi i niedawno uwolniony więzień polityczny reżimu Łukaszenki, ma dołączyć do elitarnego grona wyróżnionych przez kurort osobistości. Wniosek prezydentki zyskał już pełne, ponadpodziałowe poparcie

Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz polskiej mniejszości narodowej na Białorusi, odebrał w Senacie RP akt powołania do Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP. Dokument wręczyła mu marszałek Małgorzata Kidawa‑Błońska, przypominając, że nominacja została podpisana jeszcze we wrześniu 2024 r., gdy Poczobut przebywał w białoruskim

Przejdź do treści