HomeHistoriaStartuje Akcja Paczka-2013

Startuje Akcja Paczka-2013

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, jak co roku organizuje pomoc rodakom na dawnych Wschodnich Kresach Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku, w ramach projektu „Akcja Paczka”, harcerze odwiedzą Białoruś, Litwę, Ukrainę oraz Mołdawię.

Daniel Górnicki, autor artykułu "Akcja Paczka dlaczego harcerze jadą na Wschód", fot.: ZHR

Daniel Górnicki, autor artykułu „Akcja Paczka dlaczego harcerze jadą na Wschód”, fot.: ZHR

Jednym z efektów zaangażowania w pomaganie Polakom na Wschodzie jest zgłębianie przez harcerzy wiedzy o historii Kresów. Tak oto w tym roku w ramach przygotowań do Akcji Paczka-2013 druh Daniel Górnicki z Warszawy, studiujący historię sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, należący do 91 Warszawskiej Drużyny Harcerzy „Burza” im. Witolda Pileckiego, napisał artykuł, opisujący w skrócie historię Polski i Polskich Kresów, składającą się na kształtowanie tożsamości narodowej pozostawionej, w wyniku zawirowań historycznych poza granicami Polski, polskiej ludności na Białorusi, Ukrainie, Litwie, Łotwie, Mołdawii i Rosji.

Proponujemy państwu zapoznanie się z pracą druha Daniela Górnickiego, która może służyć młodemu pokoleniu zamieszkałych na Wschodzie Polaków jako kompendium wiedzy o historii Polski zarówno w czasach jej świetności , jak też w czasach, gdy Polacy musieli walczyć o odrodzenie swojej Ojczyzny oraz o przetrwanie jako naródu w granicach obcych państw:

Artykuł Daniela Górnickiego „Akcja Paczka dlaczego harcerze jadą na Wschód”

a.pis.

Najnowsze komentarze

 • Hej Polacy! Polaki z Ukrainy czeka poparcie! Za waszu i naszu Swobodu!

 • Nie znudziło się wam żebrowanie?

  • zawsze znajdą się hejterzy, ktf3rzy znajdą dziurę w całym. ja cieszę się, że Maff mogła to preyczztać bo wiem jak wiele znaczy dobre słowo od obcej osoby, ktf3ra szanuje i docenia twoją pracę i starania. a to, że dodała link w notce, jest mi miło, bo znaczy to, że naprawdę sprawiło jej to przyjemność i poprawiło humor. Ale nie napisałam o niej po to żeby wykorzystać sytuację i się 'reklamować’. anonimie, nie każdy jest tak pazerny i wyrachowany, nie oceniaj wszystkich swoją miarą.

 • do Aleksy :

  1.a nie słyszałeś ile tys. $ przekazała Polonia z Białorusi podczas powodzi w 1998 dla jednej z poszkodowanych gmin?

  2.pomoc nie jest dla Związku tylko kombatantów i potrzebujących rodzin, których nie brakuje.

  Nie wiesz nie pisz, nie myślisz nie pisz.

  Pozdrowienia dla Polonii !

Skomentuj

Skip to content