HomeKulturaMisterium „Dziadów” w kościele na „Dziewiatówce”

Misterium „Dziadów” w kościele na „Dziewiatówce”

Niesamowite widowisko aktorsko-muzyczne mieli okazję przeżyć w piątek grodnianie, zgromadzeni w kościele p.w. Najświętszego Odkupiciela na „Dziewiatowce”.

Misterium "Dziadów" w kościele na "Dziewiatówce"

Misterium „Dziadów” w kościele na „Dziewiatówce”

Kantata „Widma” Stanisława Moniuszki do drugiej części „Dziadów” Adama Mickiewicza wyreżyserowana i zainscenizowana przez solistę Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie Roberta Dymowskiego, wykonana przez niego i jego kolegów wspólnie z orkiestrą kameralną i chórem „Grodzieńskie Słowiki”, pod kierownictwem muzycznym państwa Alicji i Andrzeja Binertów, nie pozostawiła obojętnym żadnego z ponad tysiąca zgromadzonych w świątyni widzów.

Robert Dymowski jako Guślarz

Robert Dymowski jako Guślarz i Starzec Pielgrzym w kreacji Czesława Gałki (po prawej)

Po zakończeniu ponadgodzinnego widowiska publiczność nagrodziła artystów brawami na stojąco, a Robert Dymowski i jego koledzy z warszawskiej Opery Narodowej dziękowali grodzieńskim muzykom i chórowi za niezwykle wysoki poziom wykonania jednego z najciekawszych utworów twórcy polskiej opery narodowej.

Ryszard Wróblewski ("zły pan") dziękuje publiczności

Ryszard Wróblewski („zły pan”) dziękuje publiczności

 

„Dziękuję za możliwość współpracy z tak doskonałą orkiestrą i chórem, jakimi są „Grodzieńskie Słowiki, które dały z siebie wszystko pod nieomylną batutą pani Alicji Binert i doskonałym wsparciu Andrzeja Binerta” – tak scharakteryzował wkład grodzieńskich muzyków w widowisko, grający w nim rolę Guślarza Robert Dymowski (bas baryton).

Bijąca brawa na stojąco publiczność

Bijąca brawa na stojąco publiczność

Ponad tysięczna publiczność z zapartym tchem przeżywała sceny z udziałem widma złego pana w kreacji Ryszarda Wróblewskiego (tenor). Niemniej przekonująca w roli  zjawy Zosi była Bogumiła Dziel-Wawrowska (sopran).

Alicja Binert dziękuje solistom Opery Narodowej za wspólne wykonanie kantaty "Widma", a publiczności za ciepłe przyjęcie

Alicja Binert dziękuje solistom Opery Narodowej za wspólne wykonanie kantaty „Widma”, a publiczności za ciepłe przyjęcie

Organizatorami niezapomnianego wykonania misterium „Dziadów” w mieście nad Niemnem były Konsulat Generalny RP w Grodnie oraz parafia Najświętszego Odkupiciela w Grodnie .

a.pis.

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content