HomeKultura„Białe Skrzydła” przezwyciężyły trudności

„Białe Skrzydła” przezwyciężyły trudności

Mimo kłopotów finansowych i niechęci władz, w Mołodecznie 4 października odbył się VIII Międzynarodowy Festiwal „Białe Skrzydła”. W koncercie galowym udział wzięły zespoły taneczne oraz wokalne z Białorusi i Litwy.

B_S

Międzynarodowy Festiwal „Białe Skrzydła”, jest organizowany przez Oddział Związku Polaków na Białorusi w Mołodecznie od 2005 roku. Jego pomysłodawcą i niezmiennym kierownikiem jest Wiktor Baranowicz, kierownik znakomitego zespołu tanecznego „Białe Skrzydła”, a jednocześnie prezes mołodeczańskiego oddziału ZPB. Jak poinformował nas wieloletni popularyzator polskiej kultury na Białorusi, w tym roku organizacja festiwalu napotkała na szereg trudności, między innymi w zakresie dofinansowania imprezy przez jej tradycyjnych sponsorów. Jakby tego było mało, władze Mołodeczna odmówiły Wiktorowi Baranowiczowi wynajmu sali w miejscowym Domu Kultury.

Wiktor Baranowicz

Wiktor Baranowicz

Ostatecznie, lubiane przez mieszkańców Mołodeczna wydarzenie kulturalne odbyło się w jednym z podmiejskich ośrodków wypoczynkowych .

B_S_swiece

Wiktor Baranowicz wita Andżelikę Borys

Wiktor Baranowicz wita Andżelikę Borys

Według honorowego gościa festiwalu, przewodniczącej Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys, władze próbowały wywrzeć presję także na administrację ośrodka wypoczynkowego, aby ta odmówiła artystom pomieszczenia. Pretekstem miał być brak poinformowania białoruskich służb specjalnych o tym, że w imprezie biorą udział obywatele obcego państwa, w tym przypadku – Litwy. Na szczęście z administracją ośrodka wypoczynkowego ostatecznie udało się dogadać i festiwal się odbył.

Koncert prowadzą Renata Dziemiańczuk i Wiktor Baranowicz

Koncert prowadzą Renata Dziemiańczuk i Wiktor Baranowicz

B_S_1

B_S_2

B_S_3

B_S_4

B_S_5

B_S_6

Trwający około trzech godzin koncert galowy poprowadził sam Wiktor Baranowicz wspólnie z wieloletnią działaczką Związku Polaków na Białorusi Renatą Dziemiańczuk, byłą szefową działu kultury ZPB. Widzowie mieli okazję podziwiać nie tylko tańce ludowe z różnych regionów Polski, w wykonywaniu których specjalizują się wychowankowie Wiktora Baranowicza z zespołu „Białe Skrzydła”, lecz także taniec towarzyski oraz posłuchać polskich piosenek. W koncercie, poza uczestnikami zespołu „Białe Skrzydła”, udział wzięli artyści między innymi z Iwieńca i Radunia oraz zespół z Litwy.

B_S_towarzyskie

B_S_towarzyskie_1

Podczas wręczania nagród i dyplomów laureatów festiwalu

Podczas wręczania nagród i dyplomów laureatów festiwalu

Uczestnicy koncertu galowego otrzymali z rąk organizatorów statuetki i dyplomy laureatów festiwalu.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Oglądałem występ zespołu w Polsce w Głogowie(2013r) i byłem zachwycony…Cieszę się, że istnieją za naszą wschodnią granicą Wspaniali Polacy, którzy nie ustają w pozytywistycznej pracy u podstaw !!! Wielkie Brawa !!!Nagrania z występu prezentowałem naszym Świebodzińskim Kresowianom na spotkaniach czwartkowych Świebodzińskiego Związku Kresowian OPPniedaleko Figury Jezusa (Posiadamy profil na Facebooku i stronkę internetową). Postaram się zamiescić poczynione w Głogowie nagrania na You Tube i naszej stronie !!! Pozdrawiamy i tak trzymać !!!

Skomentuj

Skip to content