HomeHistoriaWystawa o Janie Karskim w Mińsku

Wystawa o Janie Karskim w Mińsku

Wernisarz wystawy „Jan Karski. Człowiek wolności”, odbył się 6 października w białoruskiej stolicy w Muzeum Historii Mińska.

Afisz wystawy

Afisz wystawy

Przygotowaną przez Muzeum Historii Polski wystawę sprowadził do białoruskiej stolicy Instytut Polski w Mińsku. Obecni na wernisażu byli kierownicy obu placówek Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski oraz Urszula Doroszewska, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku.

Urszula Doroszewska, Halina Ładisowa i Robert Kostro otwierają wystawę

Urszula Doroszewska, Halina Ładisowa i Robert Kostro otwierają wystawę

Zapraszając publiczność do zwiedzania wystawy i zapoznania się z biografią Wielkiego Polaka, Amerykanina, a nawet Izraelczyka, dyrektor Doroszewska przypomniała, że to właśnie Jan Karski opowiedział światu o jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości – Holokauście.

Halina Ładisowa wita zwiedzających wystawę

Halina Ładisowa wita zwiedzających wystawę

Robert Kostro, z kolei, zwracając się do mieszkańców białoruskiej stolicy, podkreślił, że mimo tego, iż narody polski i białoruski są sobie bardzo bliskie „tak naprawdę słabo znamy naszą wspólną historię i sławne postacie, należące do naszych narodów”. –Ta wystawa jest okazją, żeby opowiedzieć o Janie Karskim, ale też o polskim podziemiu i o Armii Krajowej, o której na Białorusi mówi się negatywnie – zauważył dyrektor Muzeum Historii Polski.

Zwiedzający wystawę

Zwiedzający wystawę

Według Roberta Kostry prezentowana od poniedziałku w Mińsku wystawa wcześniej odwiedziła 20 krajów świata, między innymi Rosję, USA oraz Japonię. – Bardzo się cieszę, że trafiła również na Białoruś – mówił dyrektor Muzeum Historii Polski, zapraszając obecnych do odwiedzania strony internetowej, kierowanej przez niego instytucji (www.muzhp.pl). Robert Kostro serdecznie podziękował dyrektorce Muzeum Historii Mińska Halinie Ładisowej za zaproszenie na otwarcie wystawy i możliwość zaprezentowania Białorusinom niezwykłej postaci, jaką był Jan Karski.

Jedna z plansz wystawy ze zdjęciem Jana Karskiego

Jedna z plansz wystawy ze zdjęciami Jana Karskiego

Jan Karski, właściwie Jan Romuald Kozielewski, – obywatel Polski i Stanów Zjednoczonych, honorowy obywatel Izraela, prawnik i dyplomata, historyk, wykładowca akademicki. Urodził się 24 kwietnia 1914 roku w Łodzi. Od 1939 w konspiracji; kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego, świadek Holokaustu. Został odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi – polskim Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności. Za swoją działalność został w latach 1941 i 1943 dwukrotnie odznaczony Orderem Virtuti Militari. Uchwałą Sejmu RP rok 2014 został ogłoszony w Polsce Rokiem Jana Karskiego.

Plansza

Plansza, opowiadająca o dokonaniach bohatera wystawy

Wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności” potrwa w Muzeum Historii Mińska do 20 października. Z pytaniami odnośnie zwiedzania wystawy i muzeum można się zgłaszać telefonicznie pod numerami telefonu: 321 24 30; 321 24 38, lub drogą elektroniczną: [email protected].

Ludmiła Burlewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content