HomeReligiaUroczystości z okazji jubileuszu świątyni w Widzach

Uroczystości z okazji jubileuszu świątyni w Widzach

100. rocznicę wzniesienia kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny w miasteczku Widze, obwód witebski, obchodziła 5 października miejscowa społeczność katolicka. Uroczyste nabożeństwo z okazji jubileuszu kościoła odprawił biskup witebski Oleg Butkiewicz.

widze-114

Kościół w Widzach jest drugą pod względem wysokości wieży świątynią katolicką na Białorusi. Jego budowę rozpoczęto w 1904 roku, a zakończono dokładnie sto lat temu. Neogotycki kościół wzniesiono na miejscu dawnego kościoła, ufundowanego jeszcze w XIV stuleciu. Niestety, wojny minionego wieku nie oszczędzały świątyni. Była uszkadzana zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej, wojen światowych. W czasach komunizmu kościół ucierpiał najbardziej, gdyż służył jako magazyn wełny, a potem – jako hala sportowa. Ostatecznie zniszczono w nim ołtarz główny, wybito okna i witraże, spalono podłogę.

widze-8

widze-14

Dopiero w 1989 roku, potrzebująca gruntownego remontu, świątynia została zwrócona wiernym i odzyskała status kościoła parafialnego. Proboszczem, który włożył ogromny wysiłek w sprawę odbudowy świątyni, był uczestniczący w uroczystościach ks. Kazimierz Gwozdowicz. Obecny proboszcz ks. Alfred Piechota z całego serca dziękował za wkład w odrodzenie świetności kościoła swojemu poprzednikowi.

widze-29

widze-44

widze-92

widze-94

Wspominając ludzi zasłużonych dla obchodzącej stulecie świątyni, kapłani przypomnieli zgromadzonym w niej wiernym, że w 1994 roku kościół w Widzach poświęcił do ponownego użytku śp. kardynał Kazimierz Świątek, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Z okazji podwójnego stuletniego jubileuszu biskup witebski Oleg Butkiewicz poświęcił tablicę, upamiętniającą oba jubileusze.

widze-137

Hierarcha poświęcił też dwa nowe ołtarze, odsłonięte niedawno w kościele Najświętszej Marii Panny w Widzach: ołtarz Bożego Miłosierdzia oraz ołtarz św. Jana Pawła II.

widze-103

widze-133

Wspominając dramatyczne dzieje kościoła w Widzach biskup Butkiewicz podczas kazania mówił: „Zły duch nie chciał pozwolić, aby ten kościół został odbudowany. Jednak dzisiaj jesteśmy świadkami tego, że Bóg zwycięża. Prosimy Boga, żeby ten kościół był wypełniony modlitwą i radością ludzkich serc”.

Ludmiła Burlewicz z Widz

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content