HomeSpołeczeństwoW Białymstoku odbyła się kolejna akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem

W Białymstoku odbyła się kolejna akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem

Poniedziałkowym wieczorem, 26 lutego, jak co miesiąc od ponad dwóch lat, pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Białymstoku na akcji solidarności z więzionym od 35 miesięcy działaczem polskiej mniejszości na Białorusi i dziennikarzem Andrzejem Poczobutem spotkali się działacze polscy z Białorusi, przedstawiciele diaspory białoruskiej w stolicy Podlasia, mniejszości białoruskiej w Polsce oraz przedstawiciele Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Na akcji pojawił się i przemówił wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, pełniący tę funkcję od grudnia 2023 roku.

Przedstawiciel Rządu RP podkreślił, że nie wolno być obojętnym na zło, które dzieje się za wschodnią granicą Polski.

„Każdy dyktator jest słaby, każdy dyktator jest tchórzem i to działanie, które prezentuje wynika z jego słabości a nie siły. Silni są bohaterowie tacy jak Andrzej Poczobut, którzy właśnie uwięzieni za polskość nie poddają się i dają świadectwo temu, że należy być przyzwoitym” – przemówił do zgromadzonych Brzozowski.

Inni uczestnicy akcji podkreślali, iż wciąż niewiele wiadomo o sytuacji naszego kolegi, który odbywa ośmioletni wyrok pozbawienia wolności w kolonii karnej w Nowopołocku, jednej z najcięższych na Białorusi. Jeśli administracja kolonii nie zdecyduje inaczej, to w przyszłym miesiącu Andrzej Poczobut będzie mógł opuścić izolatkę, w której przebywa za karę od prawie pół roku po przybyciu do kolonii karnej.

Na początku lutego bieżącego roku, przy okazji rocznicy skazania Andrzeja Poczobuta, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że uwolnienie Poczobuta z więzienia jest dla tego resortu sprawą priorytetową. MSZ ponowiło apel o natychmiastowe uwolnienie i oczyszczenie z zarzutów Andrzeja Poczobuta i innych więźniów politycznych, sprzeciwiło się też „wykorzystywaniu Polaków na Białorusi jako zakładników władz w Mińsku”.

Wcześniej, w dniu ogłoszenia wyroku na Andrzeja Poczobuta, Sejm RP przyjął przez aklamację uchwałę, w której potępił ten wyrok i wskazał, że jest on kulminacją represji wymierzonych w mniejszość polską na Białorusi, a trwających od początku 2021 roku. Jak podkreślono w uchwale, dotychczasowe formy represji, prześladowania członków Związku Polaków na Białorusi, likwidacja polskich szkół i organizacji kulturalnych, profanacja polskich miejsc pamięci to akty nieakceptowalne, stojące w sprzeczności z zobowiązaniami międzynarodowymi Białorusi.

Znadniemna.pl za PAP, na zdjęciu: przemawia wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, fot.: Racyja.com 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content