HomeBiałoruśDepartament Migracji Litwy zweryfikuje prawo pobytu w tym kraju ponad 18 tys. Białorusinów

Departament Migracji Litwy zweryfikuje prawo pobytu w tym kraju ponad 18 tys. Białorusinów

Departament Migracji  Republiki Litewskiej planuje w tym roku sprawdzić ponad 18 tys. Białorusinów, którzy zamieszkali na Litwie przed wprowadzeniem w listopadzie 2022 roku nowych ograniczeń migracyjnych.

Według Eveliny Gudzinskaitė, dyrektorki Departamentu Migracji, weryfikowane osoby będą musiały wypełnić ankietę, która obecnie jest wydawana do wypełnienia Białorusinom, wjeżdżającym na Litwę.

„Zaczynamy sprawdzanie wszystkich obywateli Białorusi, którzy otrzymali zezwolenie na pobyt uprawniający do podjęcia pracy, kiedy nie była jeszcze stosowana dodatkowa ankieta. Ci, którzy wcześniej otrzymali pozwolenia na pobyt i których zezwolenia są nadal ważne – takich obcokrajowców jest około 18 tysięcy, może być ich nawet 20 tysięcy” – powiedziała Gudzinskaitė w rozmowie z agencją ELTA.

Szefowa departamentu wskazuje, że jeśli osoba nie odpowie na ankietę, zostanie to potraktowane na jej niekorzyść. A w przypadku pojawienia się nowych negatywnych informacji na temat tej osoby, Departament Migracji zwróci się do Departamentu Bezpieczeństwa Państwowego (VSD) w sprawie dalszych działań. Jeśli VSD uzna, że dana osoba stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, jej zezwolenie na pobyt zostanie cofnięte.

Od  listopada 2022 roku wjeżdżający na Litwę Rosjanie i Białorusini mają obowiązek wypełnić specjalną ankietę i wyrazić swoje poglądy na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę. Od tego czasu do końca ubiegłego roku 2041 obywateli tych państw uznano za stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Litwy. Spośród nich 1644 to Białorusini, 397 to Rosjanie.

 Znadniemna.pl na podstawie L24.lt/ELTA, fot.: Unplash/Lāsma Artmane

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content