HomeBiałoruśONZ potępiła sytuację w zakresie praw człowieka na Białorusi

ONZ potępiła sytuację w zakresie praw człowieka na Białorusi

ONZ potępiła systematyczne represje wobec społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi, w ramach których tysiące osób jest przetrzymywanych w więzieniach na podstawie sfabrykowanych zarzutów, a wielu ludzi jest torturowanych i umiera w aresztach.

Nada Al-Nashif. fot.: ohchr.org/ru

„Trzy lata po kwestionowanych wyborach prezydenckich, które wywołały masowe demonstracje, sytuacja praw człowieka na Białorusi pozostaje poważna” – oświadczyła w Genewie przed Radą Praw Człowieka ONZ zastępca wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka Nada Al-Nashif.

Powiedziała, że przestrzeń obywatelska na Białorusi kurczy się w wyniku „kampanii przemocy i represji” i przytoczyła dane wskazujące, że rządowa lista „ekstremistów” obejmuje obecnie 3300 osób.

Według Nady Al-Nashif udokumentowany jest „niepokojący schemat arbitralnych aresztowań i postępowań karnych na podstawie sfabrykowanych zarzutów”, które wymierzone są w przeciwników krytykujących rząd, działaczy i dziennikarzy.

Na podstawie danych ONZ od 2020 roku ponad 3750 osób zostało na Białorusi skazanych w procesach, które „charakteryzują się surowymi i nieproporcjonalnymi wyrokami pozbawienia wolności, przy niewielkim poszanowaniu rzetelnego procesu i prawa do sprawiedliwego procesu”.

Obecnie na Białorusi przetrzymywanych jest 1500 osób „pod zarzutami, które mają podłoże polityczne”. W aresztach przebywa ponad 670 dziennikarzy, a prawie 1400 organizacji pozarządowych zamknięto. Zwróciła także na warunki pobytu w aresztach, gdzie powszechne jest stosowanie tortur, a w niektórych przypadkach „poważna przemoc psychiczna”, w tym groźby śmierci i gwałty.

„Ponadto jesteśmy głęboko zaniepokojeni doniesieniami o śmierci w aresztach, w tym o przypadkach samobójstw” – dodała Nady Al-Nashif. Skrytykowała także niedawne zmiany w prawie białoruskim, które umożliwiają władzom odebranie obywatelstwa osobom mieszkającym za granicą i skazanym za przestępstwa takie jak „ekstremizm”. „Te poprawki mogą prowadzić do bezpaństwowości i pozostawiają szerokie pole do nadużyć” – stwierdziła.

W odpowiedzi ambasador Białorusi przy ONZ Łarysa Bielska potępiła te konkluzje, jej zdaniem oparte „na niewiarygodnych źródłach i stronniczych wnioskach”. Według Bielskiej wnioski przedstawione przez A-Nashif są „częścią kampanii dezinformacji i oczerniania Białorusi przez kraje zachodnie”

Znadniemna.pl za PAP/Fot.:images.squarespace-cdn.com 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content