HomeOświataPolskie dzieci z Białorusi na obozie edukacyjnym w Jastrzębiej Górze

Polskie dzieci z Białorusi na obozie edukacyjnym w Jastrzębiej Górze

Czterdziestoosobowa grupa dzieci polskiego pochodzenia z Białorusi w wieku od 10 do 18 lat uczestniczyła w projekcie „Ekspedycja Polska”, realizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja. W ramach projektu ostatnie dni letnich wakacji młodzi Polacy z Białorusi spędzili w Jastrzębiej Górze na polskim Pomorzu.

Do udziału w projekcie „Ekspedycja Polska” zakwalifikowali się dzieciaki z polskich rodzin, uczące się języka ojczystego. Okazję do doskonalenia polszczyzny uczestnicy turnusu w Jastrzębiej Górze mieli każdego dnia, biorąc udział w specjalnie przygotowanych dla nich zajęciach językowych oraz lekcjach z historii Polski.

Obozowicze łączyły naukę i wypoczynek nad morzem ze zwiedzaniem największych atrakcje Pomorza oraz pobliskiego Trójmiasta. W programie znalazło się między innymi zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdańskiego Centrum Nauki Hevelianum, wyprawa na Półwysep Helski, połączona z wizytą w miejscowym fokarium, i przyglądaniem się historycznej rekonstrukcji działań wojennych na Helu z czasów II wojny światowej oraz odwiedzenie na Cyplu Helskim Kopca Kaszubów, uchodzącego za miejsce, w którym „zaczyna się Polska”.

Pobyt na obozie w Jastrzębiej Górze jego uczestnicy urozmaicali także korzystaniem z miejscowych sezonowych atrakcji kulturalnych. Należał do nich między innymi 18. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”, w ramach którego młodzież wysłuchała koncertu muzyki organowej. Młodzi ludzie usłyszeli w organowym brzmieniu między innymi muzykę z kultowego filmu „Misja”, autorstwa światowej sławy kompozytora współczesności Ennio Moriccone.

Polskie dzieci z Białorusi brali udział w tegorocznej edycji projektu „Ekspedycja Polska” obok rówieśników z Litwy i Ukrainy. Ogółem Fundacji Wolność i Demokracja udało się tego lata zorganizować pobyt edukacyjno-rekreacyjny w Polsce czterdziestu młodym Polakom z Białorusi, stu dwudziestu młodym rodakom z Litwy oraz dwustu sześćdziesięciu dzieciom polskim z Ukrainy.

Projekt „Ekspedycja Polska – letnie wyjazdy rozwojowe 2023” Fundacji Wolność i Demokracja został dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach konkursu: ,,Wspieranie edukacji polonijnej i polskiej za granicami Polski 2023″.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content