HomeBiałoruśReżim będzie karał nawet za posiadanie rzeczy z logo Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAJ)

Reżim będzie karał nawet za posiadanie rzeczy z logo Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAJ)

Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAJ) apeluje do swoich członków i sympatyków, znajdujących się na terenie Białorusi o czasowe pozbycie się wszelkich dokumentów, druków oraz rzeczy, na których widnieje logo tej dziennikarskiej organizacji.

Powodem niezwykłego apelu jest wpisanie przez władze Białorusi nazwy „Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy” i logotypu tej organizacji do rejestru materiałów, uznawanych za ekstremistyczne.

Witryna internetowa białoruskich dziennikarzy niezależnych BAJ.MEDIA informuje ponadto, że za ekstremistyczne uznane zostały wszystkie profile BAJ w mediach społecznościowych.

Na mocy decyzji władz przechowywanie wszelkich materiałów i rzeczy, na których widnieje logo BAJ grozi posiadaczom takich pamiątek i dokumentów pociągnięciem do odpowiedzialności administracyjnej, czyli grzywną bądź aresztem.

Witryna BAJ.MEDIA przypomina, że logo uznanej za ekstremistyczną organizacji dziennikarskiej widnieje na dokumentach, przechowywanych w wielu urzędach państwowych i organizacjach, z którymi BAJ utrzymywał kontakty i prowadził korespondencję jeszcze będąc legalną strukturą. Ponadto BAJ wydawał zaopatrzony logotypem periodyk branżowy „ABAŻUR”, którego egzemplarze są przechowywane między innymi w bibliotekach oraz redakcjach wielu białoruskich mediów, a także w innych miejscach.

Wzmożona presja władz na białoruską niezależną społeczność dziennikarską jest kolejnym etapem prześladowań niezależnych dziennikarzy po uznaniu w marcu 2023 roku Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy za organizację ekstremistyczną.

Członkami Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy są między innymi redaktorzy mediów Związku Polaków na Białorusi.

Znadniemna.pl za baj.media

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content