HomeKulturaTVP kręci film pt. „Niepewność”, opowiadający o młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza

TVP kręci film pt. „Niepewność”, opowiadający o młodzieńczej miłości Adama Mickiewicza

Film w reżyserii Waldemara Szarka będzie poświęcony uczuciu, które młody Adam Mickiewicz żywił i okazywał Maryli Wereszczakównie. Wieszcza w młodości sportretuje na ekranie Nikodem Rozbicki, a jego ukochaną Marylę – Aleksandra Piotrowska. Premierę filmu zaplanowano na rok 2024.

Historia miłosnego trójkąta

„Niepewność” to historia płomiennego romansu rozwijającego się w baśniowej scenerii szlacheckiego majątku, która zainspirowała powstanie słynnego mickiewiczowskiego zbioru „Ballad i romansów”. W tle historii miłosnej są zmartwienia i nadzieje pierwszych lat Królestwa Kongresowego pod berłem cara Aleksandra I.

Właśnie w tym okresie dziejowym odbywa się wakacyjna wędrówka przyszłego wieszcza, która prowadzi 22-letniego poetę do sielskiego dworku pod Nowogródkiem. Często bywa tu Tomasz Zan, przyjaciel Adama ze stowarzyszenia Filomatów, nieszczęśliwie zakochany w Maryli, córce właścicielki. Maryla pozostaje nieczuła na zaloty Zana, ale szybko zwraca uwagę na nowego przybysza. Adam odwzajemnia zainteresowanie, lecz próbuje się powstrzymać, ze względu na przyjaciela. Uczucie między młodymi rośnie z każdą chwilą.

„Gdy Zan zmuszony jest wyjechać, wydaje się, że przeszkody stojące na drodze do spełnionej miłości zostały pokonane a notatnik szczęśliwego poety zapełnia się kolejnymi wierszami…” – głosi komunikat Telewizji Polskiej, opowiadający o powstającej produkcji filmowej.

Kto i gdzie kręci „Niepewność”

Film „Niepewność” jest kręcony m.in. w Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego w Nowej Suchej, w Dworze w Turowej Woli oraz w Muzeum Adama Mickiewicza – Pałacu w Śmiełowie.

Reżyserem „Niepewności” jest Waldemar Szarek. Jest to twórca doświadczony w opowiadaniu o miłości językiem filmu. Jest reżyserem kultowej telenoweli „M jak Miłość”, która nie schodzi z anten TVP już od ponad dwudziestu lat i jest uznawana za najpopularniejszy polski serial oraz najchętniej oglądany program telewizyjny w Polsce.

Prezes TVP Mateusz Matyszkowicz zapowiada powstanie nie tylko filmowej, lecz także serialowej wersji „Niepewności”.

Znadniemna.pl na podstawie TVP.PL /PAP.PL, na zdjęciu: odtwórcy głównych ról w filmie „Niepewność” Nikodem Rozbicki (Adam Mickiewicz) i Anna Piotrowska (Maryla Wereszczakowna), fot.: TVP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content