HomeReligiaBiałoruski film – zdobywcą Grand-Prix “Magnificat-2014”

Białoruski film – zdobywcą Grand-Prix “Magnificat-2014”

Historia 72-letniej kobiety, utrwalona w filmie pt. „Córka Prypeci” białoruskiego reżysera Ihara Byszniowa, zdobyła najwyższą ocenę jury Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Programów Telewizyjnych „Magnificat-2014”.

Afisz festiwalu "Magnificat-2014", fot.: signis.by

Afisz festiwalu „Magnificat-2014”, fot.: signis.by

„Przy wielkiej poleskiej rzece Prypeci mieszka sędziwa kobieta. Doznała wielu prób i miała niełatwe życie, ale to ono jest dla niej najważniejsze. To jego trzeba bronić, umacniać, oświecać i wypełniać wiarą” – taki opis zwycięskiego filmu znajdujemy na stronie internetowej festiwalu Signis.by.

Historia życia kobiety z białoruskiego Polesia zwyciężyła w rywalizacji z ponad 40. filmami i programami telewizyjnymi, zgłoszonymi do konkursu festiwalu z 16 krajów świata.

Tradycyjnie podczas tegorocznego „Magnificatu” sukces odnieśli także polscy filmowcy. Zdobyli dwie nagrody. „Za ujawnienie nowych kart w historii tragedii Katyńskiej” nagrodzony został obraz Telewizji Religia sp. z o.o. pt. „Śmierć ich połączyła”. Najlepszym reżyserem festiwalu została Joanna Frydrych, reżyserka i autorka scenariusza do filmu pt. „Uwolnić motyla” (prod. Telewizja Polska SA).

Tegoroczny „Magnificat” to już dziesiąta – jubileuszowa – edycja, odbywającego się na Białorusi wydarzenia religijno-filmowego, cieszącego się co raz większym prestiżem wśród filmowców na całym świecie.

Ludmiła Burlewicz z Mińska

Tagi

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content