HomeReligiaGrand prix „Magnificat-2013” dla polskiego dokumentu „Matka 24h”

Grand prix „Magnificat-2013” dla polskiego dokumentu „Matka 24h”

Wczoraj w auli Kościoła pw. św. Szymona i Heleny w Mińsku odbyła się uroczystość wręczania nagród Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Chrześcijańskich Filmów i Programów Telewizyjnych „Magnificat-2013”.

Zdaniem jurorów, których podczas gali reprezentowała przewodnicząca jury Krystyna Lalko, najlepszą pracą, wyświetloną w programie konkursowym festiwalu, został film dokumentalny pt. „Matka 24h” opowiadający o peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

scena_filmu

Scena z filmu „Matka 24h”, fot.: www.matka24h.pl

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Marcin Janos Krawczyk, polski aktor teatralny i filmowy, absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie.

Mówiąc o kryteriach wyboru zdobywcy Grand prix „Magnificat-2013” Krystyna Lalko powiedziała, iż najwyższa nagroda festiwalu jest tradycyjnie przyznawana filmowi, który cechuje wysoki poziom pracy reżysera i operatora, głęboka wiara i zgodność z tematyką chrześcijańską. – Film polskiego reżysera i scenarzysty Marcina Janosa Krawczyka „Matka 24h”, który zdobył Grand prix, ujmuje nie tylko swoim profesjonalizmem, lecz także mistrzowsko przedstawioną galerią ludzkich losów i sylwetek bohaterów, którzy przechodzą zmianę wewnętrzną w ciągu 24 godzin, spędzonych w obecności obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Ten film jest prawdziwą podróżą do ludzkich serc… – mówiła przewodnicząca jury.

Nagrody festiwalu. fot.:Catholic.by

Nagrody festiwalu. fot.:Catholic.by

Jurorka przypomniała, iż w historii festiwalu zdarzały się lata, na szczęście nieliczne, w którtych jurorzy nie mogli wyłonić zdobywcy Grand prix.

– Inna sprawa, że chciałoby się, żeby tak wartościowych filmów pojawiało się więcej u białoruskich dokumentalistów, żeby główna nagroda festiwalu nie opuszczała granic Białorusi – zauważyła Krystyna Lalko.

Przewodnicząca jury przyznała, że ogólny poziom festiwalu „Magnificat”, jak jego geografia, rosną z roku na rok.

– Dlatego chcę życzyć przyszłorocznemu jubileuszowemu X festiwalowi „Magnificat-2014”, aby wszystkie filmy i audycje, które zostaną zgłoszone do konkursu, zostały przez nas zapamiętane nie tyle ze względu na ich ilość, lecz jakość. Żeby były one prawdziwie chrześcijańskie – mówiła Krystyna Lalko.

Podczas uroczystego zamknięcia festiwalu „Magnificat-2013” słowo zabrał zwierzchnik Kościoła Katolickiego na Białorusi, metropolita mińsko-mohylewski, arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz. Mówił o festiwalu także w homilii podczas poprzedzającej zakończenie „Magnificatu-2013” mszy świętej. Metropolita wyraził przekonanie, że dzięki festiwalowi „Magnificat” „Bóg rozciąga nad nami namiot, a nas samych umieszcza w centrum swojej miłości. Festiwal pomaga Wcielonemu Boguodnaleźć nas i dotknąć nas, żeby być razem z nami. Jestem przekonany, że festiwal przyniesie bogate plony duchowe i pomoże odpowiedzieć na niepokojące wezwania czasu” – mówił arcybiskup.

Grand prix „Magnificatu 2013” to kolejna nagroda filmowa dokumentu „Matka 24h”.Wcześniej praca Marcina Janosa Krawczyka poza Polską była nagradzana między innymi na festiwalach w Czechach, Szwajcarii, Niemczech i wyświetlana w programach konkursowych kilkudziesięciu międzynarodowych imprez filmowych.

a.pis. za Catholic.by/www.matka24h.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content