HomeReligiaDo 100-lecia kościoła w Widzach

Do 100-lecia kościoła w Widzach

Misjami parafialnymi, sztafetą sportową i innymi przedsięwzięciami zaczęli przygotowania do obchodów 100-letniej rocznicy wzniesienia w Widzach kościoła Narodzin Najświętszej Maryi Panny miejscowi parafianie.

Stuletni kościół w Widzach

Stuletni kościół w Widzach

Kościół w Widzach (rej. Brasławski, obw. witebski) jest drugą pod względem wysokości wież (59 metrów) świątynią katolicką na Białorusi. Został wzniesiony w 1914 roku, był uszkodzony w okresie II wojny światowej, w okresie radzieckim zaś był wykorzystywany jako magazyn lnu, a później – jako hala sportowa.

Wieże kościoła w Widzach wznoszą się 59 metrów nad ziemią

Wieże kościoła w Widzach wznoszą się 59 metrów nad ziemią

Wiernym niszczejąca świątynia została zwrócona u schyłku istnienia ZSRR w roku 1989. Od roku 2000, kiedy proboszczem parafii w Widzach został ks. Alfred Piechota, siłami proboszcza i parafian świątyni zostaje przywracane pierwotne piękno, teren wokół niej jest porządkowany i upiększany, a sama parafia wypełnia się życiem duchowym. W ramach przygotowań do stuletniego jubileuszu świątyni, odbywają się w niej prowadzone przez księży redemptorystów z Grodna parafialne misje duchowe: poprzez modlitwę, konferencje oraz spowiedź wierni mają okazję rozważać nad własnym życiem i zmieniać je na lepsze.

Podczas nabożeństwa

Podczas nabożeństwa

nabozenstwo_1

W parafii regularnie odbywają się rodzinne święta, sportowe zawody, koncerty a nawet loterie, w których można wygrać cenne nagrody, na przykład rower, czy wycieczkę do Rzymu. Wśród wypróbowujących los nie ma zresztą przegranych, gdyż każdy uczestnik otrzymuje choćby drobny upominek.

Wygrany na loterii rower i jego szczęśliwa właścicielka

Wygrany na loterii rower i jego szczęśliwa właścicielka

Na zakończenie misji parafialnych Msza Święta w kościele w Widzach została odprawiona w języku polskim. Starsi ludzie w miasteczku, mimo dziesięcioleci rusyfikacji, wciąż często rozmawiają między sobą po polsku.

Nie brakuje atrakcji także dla młodych mieszkańców Widz. W sztafecie „100 kilometrów dobrych spraw” udział wzięło czterdziestu młodych parafian, z których najmłodszy ma zaledwie 9 lat.

Ksiądz proboszcz Alfred Piechota wraz z parafianami zapraszają wszystkich chętnych na uroczyste obchody stulecia kościoła w Widzach, które odbędą się za miesiąc – 5 października.

Ludmiła Burlewicz z Widz

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content