HomeReligiaJubileuszowy „Magnificat-2014” w Mińsku, Głębokim i Udziale

Jubileuszowy „Magnificat-2014” w Mińsku, Głębokim i Udziale

Stolica Białorusi oraz rejon głębocki będą gościły w dniach 24 – 28 sierpnia doroczny dziesiąty już Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Programów Telewizyjnych „Magnificat-2014”.

Afisz festiwalu "Magnificat-2014"

Afisz festiwalu „Magnificat-2014”

Głównym organizatorem prestiżowego wydarzenia kulturalno-duchowego jest katolickie stowarzyszenie mediów SIGNIS-Białoruś, a patronuje festiwalowi Konferencja Biskupów Katolickich Białorusi.

Poczynając od najbliższej niedzieli w ciągu pięciu dni w Mińsku, Głębokim oraz innych miejscowościach rejonu Głębockiego, między innymi Udziale, w przeglądzie konkursowym zostaną wyświetlone 43 filmy dokumentalne, animowane oraz audycje telewizyjne z 16 krajów świata.

Tradycyjnie szeroko reprezentowana będzie w tym roku twórczość filmowców z Polski. Do konkursu przystąpi 7 filmów nakręconych przez polskich twórców.

Kadr z filmu Krzysztofa Tadeja pt. „Papież Franciszek. Człowiek, który zmenia świat”.

Kadr z filmu Krzysztofa Tadeja pt. „Papież Franciszek. Człowiek, który zmenia świat”.

Rozpocznie się festiwal w niedzielę o 13.00 od mszy świętej w mińskiej Archikatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny. Wyświetlanie filmów konkursowych także rozpocznie się w stolicy o godzinie 16.00 w amfiteatrze Czerwonego Kościoła. W pierwszym dniu konkursowym zostanie wyświetlony między innymi 40-minutowy dokument polskiego reżysera i scenarzysty Krzysztofa Tadeja pt. „Papież Franciszek. Człowiek, który zmenia świat”.

Twórca i dyrektor festiwalu Jury Gorulou

Twórca i dyrektor festiwalu Jury Gorulou

Kolejne prace konkursowe zostaną przedstawione pod osąd jury festiwalu w obwodzie witebskim – w Głębokim i Udziale.

W Głębokim 28 sierpnia odbędzie się też uroczyste zamknięcie festiwalu.

W roku ubiegłym Grand prix „Magnificatu-2013” zdobył dokument polskiego reżysera Marcina Janosa Krawczyka pt. „Matka 24h”.

Organizatorzy i uczestnicy X Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Programów Telewizyjnych „Magnificat-2014” mają powód do świętowania podwójnego jubileuszu, gdyż w tym roku okrągłą rocznicę ma nie tylko festiwal lecz także jego twórca i niezmienny dyrektor Jury Gorulou, który w tym roku obchodzi 70-te urodziny.

Ludmiła Burlewicz z Mińska, zdjęcia: Signis.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content