HomeSpołeczeństwoBiałoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAJ) laureatem światowej nagrody wolności prasy UNESCO!

Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAJ) laureatem światowej nagrody wolności prasy UNESCO!

Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy zostało laureatem Nagrody UNESCO Wolności Prasy im. Guillermo Cano. Poinformowała o tym dzisiaj, 27 kwietnia, Kapituła Nagrody.

Jak poinformował na facebooku wiceprzewodniczący Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Barys Haretski prestiżowa światowa Nagroda dziennikarska nie jest zdobyczą tylko BAJ, lecz wszystkich niezależnych dziennikarzy białoruskich, zwłaszcza tych 24 kolegów, którzy obecnie znajdują się w więziennych celach dyktatorskiego reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Przypomnijmy, że wśród więzionych dziennikarzy białoruskich wciąż, już ponad rok i miesiąc, znajduje się nasz kolega ze Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut.

Państwem, które obok 45 innych krajów zgłosiło do prestiżowej Nagrody Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, była Polska.

Kandydatura ta – podkreślało MSZ RP- została także poparta przez liczne organizacje pozarządowe wspierające działania dziennikarzy na całym świecie.

Polska znalazła się w grupie krajów, które zainicjowały sprawę nominacji na forum UNESCO. W imieniu krajów UE i podobnie myślących, wniosek został złożony przez Francję pełniącą obecnie funkcję przewodniczącego w Radzie UE.

Nominacja jest wyrazem solidarności dla wszystkich dziennikarzy i pracowników mediów, którzy z wielkim poświęceniem i narażeniem swojego bezpieczeństwa i życia informowali o naruszaniu praw człowieka i podstawowych wolności obywatelskich na Białorusi. Jej celem jest uhonorowanie ich dotychczasowej pracy oraz wyrażenie w wymiarze międzynarodowym wyraźnego sprzeciwu wobec nagminnego łamania praw człowieka przez reżim Alaksandra Łukaszenki – informowało po zgłoszeniu BAJ do Nagrody polskie MSZ, zwracając jednocześnie uwagę na to, że zgodnie z międzynarodowymi raportami na Białorusi znajduje się najwięcej na świecie aresztowanych i więzionych dziennikarzy w proporcji do liczby mieszkańców.

Czym jest Światowa Nagroda Wolności Prasy UNESCO / Guillermo Cano:

Ustanowiona w 1997 roku nagroda UNESCO/Guillermo Cano World Press Freedom Prize skierowana jest do osób, organizacji lub instytucji, które mają wyjątkowe zasługi na rzecz promocji wolności prasy i wypowiedzi na świecie, w szczególności w miejscach, w których dziennikarze wykonują swoją pracę pod dużą presją i z zagrożeniem dla ich bezpieczeństwa oraz życia.

Nagroda otrzymała imię Guillermo Cano – dziennikarza kolumbijskiego, który został zamordowany przed budynkiem biura wydawnictwa gazety „El Espectador” w Bogocie 17 grudnia 1986 roku.

Laureatami nagrody są m. in.: Maria Ressa (2021 r.) z Filipin, Jineth Bedoya z Kolumbii (2020), Kyaw Soe Oo i Wa Lone z Mjanmy (2019), Mahmoud Abu Zeid z Egiptu (2018), Dawit Isaak z Erytrei (2017), Khadija Ismayilova z Azerbejdżanu (2016), Mazen Darwish z Syrii (2015).

Nagroda jest zwyczajowo wręczana przez Dyrektora Generalnego UNESCO w trakcie Dnia Wolności Prasy, obchodzonego co roku 3 maja.

 Znadniemna.pl na podstawie baj.by, facebook.com, PAP, TVP.PL

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content