HomeBiałoruśAndrzej Poczobut przeniesiony do aresztu nr 1 w Mińsku

Andrzej Poczobut przeniesiony do aresztu nr 1 w Mińsku

Więziony od ponad 400 dni przez reżim Łukaszenki członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut został przeniesiony z więzienia śledczego w Żodzina do nazywanego „Waładarką” Aresztu Śledczego nr 1 w Mińsku. Poinformowała o tym na Facebooku małżonka działacza ZPB Oksana Poczobut.

Zrzut ekranu z wpisem Oksany Poczobut na Facebooku

Przeniesienie Andrzeja Poczobuta na „Waładarkę” może oznaczać zakończenie śledztwa w tzw. „sprawie Polaków”, w ramach której obok Poczobuta na ławie oskarżonych ma znaleźć się prezes ZPB Andżelika Borys, której środek zapobiegawczy w postaci aresztu zastąpiono niedawno obowiązkiem regularnego meldowania się na milicji i pozwolono oczekiwać na proces w jej mieszkaniu w Grodnie.

O tym, że przeniesienie na „Waładarkę” może oznaczać, iż Andrzej Poczobut wkrótce zacznie zapoznawać się z materiałami swojej sprawy karnej, żeby przygotować się do procesu mówi nam jedna z figurantek „sprawy Polaków” Irena Biernacka, wyzwolona przez Polskę z białoruskiego aresztu pod warunkiem wyjazdu z Białorusi. – Na „Waładarkę” przenoszą z Żodzina zazwyczaj na tzw. „czytkę” materiałów sprawy – mówi nam znająca więzienne realia białoruskie Biernacka.

Andrzej Poczobut jest obecnie jedynym figurantem „sprawy Polaków” przebywającym w areszcie. Jest oskarżany z artykułu 130. paragraf 3. białoruskiego kodeksu karnego o rzekomą „rehabilitację nazizmu”. Za popełnienie tej zbrodni grozi kara do 12 lat więzienia.

Znadniemna.pl na podst. facebook.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content