HomeOświataLitewskie szkoły na Białorusi zostaną zrusyfkowane

Litewskie szkoły na Białorusi zostaną zrusyfkowane

Dwie istniejące na Białorusi szkoły z litewskim językiem nauczania  w Pielasie i Rymdziunach podzielą od  1 września bieżącego roku los szkół polskich w Grodnie i Wołkowysku. Zamiast języka ojczystego litewskiej mniejszości narodowej językiem wykładowym w obu placówkach stanie się język rosyjski bądź białoruski.

„Otrzymaliśmy informację od strony białoruskiej, że od 1 września wszystkie szkoły mniejszości narodowych na Białorusi powinny wybrać język wykładowy – rosyjski albo białoruski” – podał wiceminister spraw zagranicznych Litwy Egidijus Meilūnas w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek, 25 kwietnia, przez agencję informacyjną BNS.

„Tak więc, język litewski pozostanie tylko jako przedmiot” – dodał.

Zaznaczył jednocześnie, że strona litewska dokłada obecnie starań, by w dwóch litewskich szkołach na Białorusi wykładowym nadal pozostał język litewski.

„Jeśli zamkniemy szkoły, to ograniczymy naszym rodakom jakąkolwiek możliwość pielęgnowania języka ojczystego, prowadzimy więc rozmowy i poszukujemy możliwości zachowania nauczania w języku litewskim” – powiedział wiceszef litewskiej dyplomacji.

Obecnie na Białorusi działają dwie szkoły litewskie – w miejscowościach Pielasa w rejonie werenowskim obwodu grodzieńskiego i Rymdziuny w rejonie ostrowieckim obwodu grodzieńskiego.

Szkoła z litewskim językiem nauczania w Rymdziunach, fot.: wiki.org.ru

Wybudowana w 1996 roku ze środków państwa litewskiego szkoła w Rymdziunach utrzymywana jest ze środków państwa białoruskiego, natomiast funkcjonowanie szkoły w Pielasie finansuje litewskie ministerstwo oświaty, nauki i sportu.

Szkoła z litewskim językiem nauczania w Pielasie, fot, voran.by

Przedstawiciel tego resortu Dainoras Lukas poinformował , że strona białoruska nie zamierza zmieniać swojej decyzji, dlatego Litwa wnioskuje teraz o wprowadzenie przynajmniej okresu przejściowego.

Dodał, że gdyby w szkole w Pielasie nie zezwolono na nauczanie w języku litewskim, rozważana byłaby kwestia odwołania finansowania tej placówki przez stronę litewską. Zaznaczył jednak, że: „W dowolnym jednak przypadku będziemy się starali zapewnić naszym rodakom możliwości nauki języka litewskiego i lepszego poznawania Litwy”.

„Naszym dążeniem jest zachowanie i umacnianie edukacji litewskiej na ziemiach etnicznych” – dodał.

W litewskiej szkole w Pielasie uczy się 127 uczniów, pracuje 23 pedagogów, z których 11 to obywatele Litwy, w litewskiej szkole w Rymdziunach naukę pobiera 82 uczniów, pracuje 18 pedagogów, z których 14 to obywatele Litwy.

Przypomnijmy, że rusyfikacji od następnego roku szkolnego ulegną na Białorusi także dwie szkoły z polskim językiem nauczania w Grodnie i Wołkowysku. Wybitny białoruski działacz społeczny i polityczny Aleksander Milinkiewicz w artykule dla naszego portalu ocenił, że na Białorusi jest realizowana sowiecka polityka niszczenia tożsamości narodowych i co za tym idzie – nauczania w językach innych niż rosyjski.

Polityka niszczenia przez władze Białorusi wszystkiego co białoruskie, polskie, litewskie, ukraińskie, bądź należące do innej niż rosyjska narodowości, jest mocno wspierana przez władze w Moskwie, od których zależy polityczna egzystencja białoruskiego dyktatora.  Apogeum tego typu polityki w wykonaniu Rosjan i ich führera Władimira Putina obserwujemy obecnie na Ukrainie, która według Putina powinna zostać zdenazyfikowana, czyli zdeukrainizowana, a naród ukraiński powinien  przestać istnieć.

Znadniemna.pl na podstawie Wilnoteka.lt

Najnowsze komentarze

  • Świetnie, może teraz zrozumieją problemy polskich szkół na Litwie ? Wątpię !

Skomentuj

Skip to content