HomeBiałoruśUczniowie grodzieńskiej „Batorówki” są masowo wzywani na przesłuchania

Uczniowie grodzieńskiej „Batorówki” są masowo wzywani na przesłuchania

Białoruska prokuratura nęka już nie tylko działaczy ZPB, wzywając na przesłuchania w ramach sprawy karnej, prowadzonej przeciwko liderom Związku Polaków na Białorusi.

Na celowniku służb znalazły się już polskie dzieci, uczące się języka polskiego w prowadzonych przez ZPB ośrodkach edukacyjnych. Od minionego czwartku na przesłuchania do grodzieńskiej komendy Komitetu Śledczego Białorusi wzywani są uczniowie klas maturalnych i przedmaturalnych Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie.

Wiadomo już, o co najmniej dwóch odbytych przesłuchaniach uczniów „Batorówki” w Komitecie Śledczym. Odbyły się one w minione czwartek i piątek.

Z naszych informacji wynika, że funkcjonariuszy interesowało m.in.: jak wygląda proces nauczania w prowadzonej przez ZPB szkole społecznej, czy uczniowie brali udział w objazdach polskich miejsc pamięci narodowej w ramach zajęć z historii i tak dalej. – Przepytywano uczniów z szerokiego spektrum tematycznego, pytano również o sprawy, o których nie mają pojęcia. I to wszystko odbywa się w ramach sprawy karnej o rzekome „podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym” oraz „rehabilitację nazizmu”, w związku, z czym już od dwóch miesięcy przebywają w więzieniu członkowie Zarządu Głównego ZPB – mówi nam przedstawiciel „Batorówki”, proszący o nieujawnienie imienia i nazwiska.

Na dzisiaj i na najbliższe dni wezwania na przesłuchania otrzymało, co najmniej sześcioro kolejnych uczniów klas 11 i 10 Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie. Niektórzy z nich dopiero ukończyli 16 rok życia i podczas przesłuchań mogą być manipulowani przez śledczych, którzy posunęli się do nękania dzieci, żeby zdobyć zeznania, obciążające uwięzionych przez reżim Aleksandra Łukaszenki działaczy polskiej mniejszości.

Masowe wzywanie na przesłuchania uczniów klas maturalnych i przedmaturalnych może być także formą zastraszania młodzieży polskiej Grodna, planującej  w tym roku zdawać egzaminy wstępne na studia w Polsce.

Przypominamy, że w więzieniu nr 8 w Żodzinie (50 kilometrów na wschód od Mińska) przebywają pod fałszywym zarzutem „podżegania do nienawiści na tle narodowościowym” oraz „rehabilitacji nazizmu”: prezes PB Andżelika Borys, prezes Oddziału ZPB w Lidzie Irena Biernacka, prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Maria Tiszkowska, członek Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut oraz prezes Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia Anna Paniszewa.

 Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • stalinowscy bieł – nac – komuniści ; nawet dzieciom nie darują, hańba !

  • Nasz rząd nic z tym nie robi. Żadnej poważnej reakcji.
    Hańba.

  • Dlaczego premier tak ostro reaguje na aresztowanie Protasiewicza ?Cdy zamykali Polaków to wtedy powinien w ten sposób działać -dwa miesiące temu ! Pozamykać granice , zablokować przejazdy białoruskich Tirów,

Skomentuj

Skip to content