HomeBiałoruśSolidarność z więźniami politycznymi na Białorusi pod białoruską ambasadą w Warszawie

Solidarność z więźniami politycznymi na Białorusi pod białoruską ambasadą w Warszawie

Ponad stu Białorusinów i Polaków, mieszkających w Warszawie i innych polskich miastach, pikietowało wieczorem 25 maja pod Ambasadą Republiki Białorusi w Warszawie. Manifestanci domagali się uwolnienia więźniów politycznych na Białorusi, w tym pięciorga działaczy polskiej mniejszości narodowej, więzionych przez reżim dyktatora Aleksandra Łukaszenki.

W proteście obok przebywających na emigracji działaczy białoruskiej opozycji, białoruskich i polskich dziennikarzy, polityków i działaczy organizacji pozarządowych udział wzięli działacze Związku Polaków na Białorusi, w tym redaktorzy portalu Znadniemna.pl.

Na improwizowanym wiecu przemówił sekretarz Zarządu Głównego ZPB Andrzej Pisalnik. Działacz powiedział, m.in., że Polacy i Białorusini od wieków mieszkają wspólnie na białoruskiej ziemi i nie mają żadnych poważniejszych  konfliktów. – Tylko zbrodniczy reżim Łukaszenki próbuje wmówić obywatelom swojego kraju, że Polacy są wrogami Białorusinów. Stulecia wspólnego pokojowego mieszkania obu bratnich narodów na jednej ziemi, nasza dzisiejsza jedność potwierdzają, że Łukaszenko i jego przypboczni jak zawsze  kłamią, a my powinniśmy  temu kłamstwu się sprzeciwic. Kierujmy się zasadą, wyznawaną przez naszych przodków, i wspólnie walczmy o wolność naszą i waszą! – apelował Pisalnik.

Protest pod Ambasadą Białorusi w Warszawie odbył się dokładnie w drugą miesięcznicę uwięzienia przez Łukaszenkę działaczy polskiej mniejszości narodowej na Białorusi: prezes ZPB Andżeliki Borys, prezes Oddziału ZPB w Lidzie Ireny Biernackiej, prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Marii Tiszkowskiej, członka Zarządu Głównego ZPB Andrzeja Poczobuta, których osadzono w areszcie śledczym 25 marca. Oprócz nich w więzieniu przebywadziałaczka polska z Brześcia – prezes Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia Anna Paniszewa. Ogółem na Białorusi, wedle szacunków obrońców praw człowieka, aresztach i więzieniach znajduje się ponad 400 więźniów politycznych. Wielu z nich grożą wieloletnie wyroki więzienia, a nawet kara śmierci.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Wreszcie jakieś działania w obronie naszych braci !

Skomentuj

Skip to content