HomeBiałoruśPolskie Stowarzyszenie im. Karola Wojtyły w Segovii (Hiszpania) modłiło się za Polaków, prześladowanych na Białorusi (WIDEO)

Polskie Stowarzyszenie im. Karola Wojtyły w Segovii (Hiszpania) modłiło się za Polaków, prześladowanych na Białorusi (WIDEO)

Dzisiaj spotkaliśmy się w kościele San José w Segovii, aby razem pomodlić się i tym samym wesprzeć duchowo wszystkich Polaków z Białorusi, którzy są prześladowani za swoją polskość.
Msza święta została zamówiona przez Polskie Stowarzyszenie im. Karola Wojtyły w Segovii i odprawiona przez polonijnego kapelana, księdza Grzegorza Zygułę, w intencji osób oskarżonych o szerzenie wrogości na tle etnicznym w Białorusi.
Nasze Stowarzyszenie wystosowało list protestacyjny, który został podpisany przez wszystkie osoby, dla których ważna jest wolność, demokracja i przestrzeganie międzynarodowych praw dotyczących mniejszości narodowych.
Chcemy tym aktem uświadomić naszym koleżankom i kolegom polonijnym w Białorusi, że nie są sami!

List protestacyjny

Jako dyrektorzy i nauczyciele szkół polonijnych oraz przedstawiciele stowarzyszeń polonijnych w Hiszpanii, którzy swoją pracą podtrzymujemy tradycje i kulturę ojczystą, a także uczymy języka polskiego na obczyźnie, chcemy wyrazić swój stanowczy protest przeciwko działaniom władz białoruskich.
Nieuzasadnione zarzuty szerzenia wrogości na tle etnicznym, które zostały wykorzystane, aby aresztować Panie: Andżelikę Borys, Irenę Biernacką, Annę Paniszewę, Marię Tiszkowską i Pana Andrzeja Poczobuta, są skierowane do nas wszystkich i atakują prawa mniejszości ustanowione przez organizacje światowe.
Uważamy, że wobec takich negatywnych działań nie możemy pozostać bierni.
Pragniemy z całego serca wesprzeć koleżanki i kolegów z Białorusi, aby nie tracili wiary, nie czuli się osamotnieni i mieli świadomość, że choć oddaleni od nich tysiącami kilometrów, to solidarnie jesteśmy razem z nimi.
Żądamy respektowania międzynarodowych praw dotyczących mniejszości narodowych i uwolnienia wszystkich aresztowanych osób!
Protest został podpisany przez przedstawicieli stowarzyszeń i szkół polonijnych w Hiszpanii.

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content