HomeBiałoruśW Mińsku modlono się w intencji ofiar zbrodni katyńskiej (ZDJĘCIA)

W Mińsku modlono się w intencji ofiar zbrodni katyńskiej (ZDJĘCIA)

W archikatedrze Najświętszego Imienia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku upamiętniono  7 marca ofiary zbrodni katyńskiej. Mszy świętej przewodniczył administrator apostolski diecezji mińsko-mohylewskiej biskup Kazimierz Wielikosielec.

„Modlimy się za ofiary zbrodni katyńskiej, popełnionej 81 lat temu pod Smoleńskiem oraz w innych miejscach kaźni NKWD na terenie ZSRR” – powiedział w czasie liturgii administrator apostolski diecezji mińsko-mohylewskiej biskup Kazimierz Wielikosielec.

W mszy licznie uczestniczyli przedstawiciele polskiej mniejszości, dyplomaci oraz wierni Kościoła katolickiego.

Delegacja ambasady RP na Białorusi złożyła kwiaty przed ikoną Matki Boskiej Katyńskiej, która znajduje się w mińskiej katedrze i przypomina o zbrodni NKWD z wiosny 1940 roku.

Po mszy chór Związku Polaków na Białorusi wykonał pieśń ku czci zamordowanych polskich oficerów.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni Kościołowi białoruskiemu, że pamięta o tych wydarzeniach. Jesteśmy wdzięczni miejscowym Polakom, że również nie zapominają. Dzięki temu ci, którzy wówczas zginęli, żyją w naszych sercach i pamięci” – powiedział charge d’affaires Marcin Wojciechowski. „Pamięć o przeszłości jest jednym z filarów wolnej Polski i naszej wspólnej przyszłości” – dodał.

5 marca 1940 roku Józef Stalin i członkowie Biura Politycznego WKP(b) wydali rozkaz zamordowania polskich oficerów, internowanych po 17 września 1939 roku i przetrzymywanych w więzieniach i obozach na terytorium ZSRR. W wyniku likwidacji trzech obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie rozstrzelano 14 587 polskich jeńców. Na mocy tej samej decyzji zgładzono też około 7300 Polaków przetrzymywanych przez NKWD w więzieniach na obszarze przedwojennych wschodnich województw II Rzeczypospolitej.

 

Znadniemna.pl za PAP/polskieradio.pl, zdjęcia Pauliny Juckiewicz

Najnowsze komentarze

  • Brawo Rodacy !

Skomentuj

Skip to content