HomeHistoriaKsiążka o rtm. Pileckim najlepszą biografią 2019 roku w Wielkiej Brytanii!

Książka o rtm. Pileckim najlepszą biografią 2019 roku w Wielkiej Brytanii!

Biografia rotmistrza Witolda Pileckiego pt. „Ochotnik” autorstwa brytyjskiego pisarza Jacka Fairweathera otrzymała w poniedziałek, 6 stycznia, brytyjską nagrodę Costa Book Awards za rok 2019 w kategorii biografia.

Witold Pilecki , fotokolaż: Kresy24.pl

W związku z wygraniem swojej kategorii, „Ochotnik” wciąż ma szansę na zdobycie głównej nagrody – tytułu Costa Book of the Year, czyli wygrania jednego z najbardziej prestiżowych konkursów literackich w Wielkiej Brytanii.

Od 1971 roku nagrodami Costa Book Awards wyróżniane są książki napisane w języku angielskim przez pisarzy mieszkających w Wielkiej Brytanii bądź Irlandii. Obecnie są przyznawane w pięciu kategoriach – powieść, debiutancka powieść, biografia, poezja i książka dla dzieci, po czym spośród zwycięzców tych kategorii wybierana jest książka roku.

Okładka książki „The Volunteer: One Man, An Underground Army, and the Secret Mission to Destroy Auschwitz”, fot.: .harpercollins.com

Pozostali zwycięzcy kategorii to: „Middle England” Jonathana Coe (powieść), „The Confessions of Frannie Langton” Sary Collins (debiutancka powieść), „Fleche” Mary Jean Chan (poezja) i „Asha and the Spirit Bird” Jasbinder Bilan (książka dla dzieci). Ze względu na polityczny kontekst faworytem wydaje się być „Middle England” – humorystyczna opowieść o życiu w Wielkiej Brytanii przed i po referendum z 2016 roku ws. brexitu.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach dostaną nagrodę w wysokości 5 tys. funtów. Tytuł Costa Book of the Year za rok 2019 – wraz z nagrodą w wysokości 30 tys. funtów – przyznany zostanie 28 stycznia.

Opublikowana w czerwcu zeszłego roku książka „The Volunteer: The True Story of the Resistance Hero who Infiltrated Auschwitz” opowiada o losach rtm. Pileckiego i jego pobycie w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz.

„Natknąłem się na tę historyczną postać i chciałem wiedzieć więcej. Kiedy przybył do obozu w 1940 roku, było to brutalne miejsce dla więźniów politycznych, a on był świadkiem kroków podejmowanych przez nazistów zmierzających do ‘ostatecznego rozwiązania’. Przemycał wiadomości do Londynu, a w tej książce jest mowa o tym, dlaczego nic nie zrobiliśmy” – powiedział o swojej książce Fairweather.

Dyrektor Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski wskazał na ogromne znaczenie faktu, że autorem książki rotmistrzu jest Fairweather. Jest on bowiem wybitnym dziennikarzem i pisarzem brytyjskim mieszkającym obecnie w USA. W oczach świata pozostaje bardziej bezstronny aniżeli polscy historycy.

Za dodatkową wartość tomu uznał przystępny i zajmujący sposób, w jaki Fairweather snuje swoją opowieść. Dzięki temu może on trafić do wielu czytelników.

Jak podkreślał szef instytutu, historia Pileckiego jest jedną tych z odkrytych o czynach Polaków w trakcie II wojny światowej. Wyraził przekonanie, że także dzięki zabiegom jego instytucji będzie można dotrzeć do materiałów na temat innych.

Pochodzący z Walii 40-letni Fairweather jest pisarzem i dziennikarzem; był m.in. szefem biura brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph” w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego „Washington Post” w Afganistanie. Napisał również dwie inne książki, „The Good War” i „The War of Choice”, o wojnach w Afganistanie i w Iraku. Jest laureatem prestiżowych nagród dziennikarskich.

Książka “The Volunteer: One Man, An Underground Army, and the Secret Mission to Destroy Auschwitz” ma być przetłumaczona na holenderski, hiszpański, portugalski, czeski oraz litewski. Wydanie polskie zapowiedziano na styczeń 2020 roku.

Znadniemna.pl za Bartłomiej Niedziński/Andrzej Dobrowolski/PAP/Dzieje.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content