HomeKulturaŚwiąteczno-noworocznie w Mińsku

Świąteczno-noworocznie w Mińsku

Obfity w przedsięwzięcia kulturalne okazał się okres świąteczno-noworoczny w Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Mińsku.

20 grudnia w stołecznej siedzibie ZPB odbył się koncert laureatów konkursu „Grudniowa Pastorałka”, w Wigilię Bożego Narodzenia członkowie ZPB wzięli udział w obchodach 221. rocznicy urodzin narodowego wieszcza Adama Mickiewicza, a 28 grudnia dzielili się opłatkiem z prezesami oddziałów ZPB z mińskiego okręgu konsularnego.

Koncert laureatów „Grudniowej Pastorałki”

W grudniu 2019 roku Ambasada RP w Mińsku przeprowadziła I edycję Konkursu muzycznego „Grudniowa Pastorałka”. Zgodnie z regulaminem oceniane w nim były wideo nagrania wykonań polskich kolęd przez dzieci.

Na żywo laureaci konkursu mieli okazję zaprezentować swoje talenty wokalne podczas koncertu, który odbył się 20 grudnia w siedzibie ZPB. Koncert laureatów „Grudniowej Pastorałki” stał się też okazją do wręczenia im dyplomów oraz nagród w postaci gier edukacyjnych i artykułów szkolnych, ufundowanych przez Ambasadę RP w Mińsku. Organizatorem konkursu i koncertu jego laureatów w stołecznej siedzibie ZPB była II sekretarz Ambasady RP w Mińsku ds. Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Elżbieta Iniewska.

Zwycięzcą I edycji konkursu „Grudniowa Pastorałka” w kategorii solistów została dziesięcioletnia mieszkanka białoruskiej stolicy Elżbieta Chochłowa. Wykonała ona popularną kolędę góralską „Gore gwiazda Jezusowi”. Znajomość języka polskiego oraz doskonalenie talentu wokalnego laureatka zawdzięcza m.in. temu, że uczestniczy w twórczym projekcie „Gwiazdeczki”, realizowanym przy Polskiej Szkole Społecznej przy ZPB w Mińsku przez Nadzieję Zołotarewicz.

Języka polskiego w różnych ośrodkach edukacyjnych białoruskiej stolicy uczą się także pozostali wykonawcy, którzy wystąpili w koncercie laureatów. Były to uczestniczki trio „Niespodzianka” Złata Trybuchowska, Anastazja Łapciewa oraz Ksenia Łukjancewa, zdobywca II miejsca wśród solistów Daniel Łapciew, zdobywca I miejsca w kategorii zespołów – zespół wokalny „Dżentelmeni” oraz inni młodzi wykonawcy odznaczeni przez jurorów konkursu.

Przemawia Elżbieta Iniewska, II sekretarz Ambasady RP w Mińsku ds. Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej

Elżbieta Chochłowa

Złata Trybuchowska

Anastazja Łapciewa

Ksenia Łukjancewa

Daniel Łapciew

Zespół wokalny „Dżentelmeni”

Kolęda dla Wieszcza

Już dwunasty rok z rzędu Polacy Mińska i przedstawiciele środowiska białoruskiej inteligencji twórczej uroczyście obchodzili urodziny polskiego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza, które przypadają na Wigilię Bożego Narodzenia – 24 grudnia. W uroczystości organizowanej od dwunastu lat z inicjatywy proboszcza stołecznego kościoła św. Szymona i Heleny księdza Władysława Zawalniuka przy pomniku Adama Mickiewicza w skwerze jego imienia, tradycyjnie biorą udział przedstawiciele polskiej dyplomacji, którą tym razem reprezentował I radca Ambasady RP w Mińsku Marcin Wojciechowski. Miłym akcentem, dowodzącym fakt, że twórczość Mickiewicza i jej wpływ nie zna granic stało się pojawienie na uroczystości I sekretarza Ambasady Ukrainy w Mińsku Iwana Baszniaka, który w swoim przemówieniu podkreślił duży wpływ twórczości Mickiewicza na rozwój literatury ukraińskiej.

O roli Adama Mickiewicza i jego spuścizny twórczej w kulturze i literaturze Białorusi mówił z kolei przewodniczący Białoruskiej Fundacji Kultury Tadeusz Strużecki.

Wśród gości, zabierających głos podczas uroczystości z okazji urodzin Adama Mickiewicza, była znana białoruska aktorka Halina Dziagilewa, prowadząca zlokalizowany w kościele św. Szymona i Heleny teatr „Znicz”. Poezja Mickiewicza brzmiała tego dnia w wykonaniu uczniów różnych mińskich ośrodków nauczania języka polskiego. Natomiast białoruski bard Aleksey Żbanow, będący autorem projektu „Piosenki Filomatów i Filaretów”, wykonał kilka utworów z tego cyklu. Świątecznej nutki dodał spotkaniu przy pomniku polskiego wieszcza występ Andreja Sciapanawa, solisty zespołu „Tutejszaja Szlachta”, który wykonał piosenkę do słów Gabrieli Puzyniny, polskiej poetki, żyjącej w czasach Mickiewicza.

Na zakończenie spotkania jego uczestnicy zapalili znicze i złożyli kwiaty przy pomniku wieszcza, po czym ksiądz Władysław Zawalniuk poświęcił opłatki, którymi się dzielili obecni na uroczystości.

Przemawia proboszcz stołecznego kościoła św. Szymona i Heleny ksiądz Władysław Zawalniuk

I radca Ambasady RP w Mińsku Marcin Wojciechowski

I sekretarz Ambasady Ukrainy w Mińsku Iwan Baszniak

Tadeusz Strużecki, przewodniczący Białoruskiej Fundacji Kultury

Znana białoruska aktorka Halina Dziagilewa

Aleksey Żbanow, autor projektu „Piosenki Filomatów i Filaretów”

Śpiewa Andrej Sciapanau, solista zespołu „Tutejszaja Szlachta”

Swój wiersz deklamuje Katarzyna Miaszkowa

Alicja Kowgar, uczennica Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Mińsku

Młodsi uczniowie Polskiej Szkoły przy Ambasadzie RP w Mińsku

Recytuje Wincenty Markiewicz, uczeń Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB i Polskiej Szkoły przy Ambasadzie RP w Mińsku

Jakie to kolędowanie bez kolęd

Spotkanie opłatkowe działaczy ZPB

Prezesi z blisko dwudziestu oddziałów Związku Polaków na Białorusi, z Homla, Mohylewa, Witebska, Borysowa, Stołpców, Połocka, Tołoczyna, Fanipola, Borowlan, Wilejki i innych miejscowości przybyli 28 grudnia na spotkanie opłatkowe, które odbyło się 28 grudnia w stołecznym klubie „Re:public”.

Wśród gości honorowych spotkania była prezes ZPB Andżelika Borys, a także polscy dyplomaci – I radca Ambasady RP w Mińsku Marcin Wojciechowski oraz kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Mińsku Piotr Apostolidis.

Spotkanie opłatkowe uświetnił koncert w wykonaniu artystów i zespołów, działających przy Oddziale ZPB w Mińsku.

Przemawia Helena Marczukiewicz, prezes Oddziału ZPB w Mińsku

Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi

Chór „Społem”

Chór „Polonez”

Chór „Liber Cante”

Chór „Głos duszy”

Zespół „Biały Ptak”

Zespół „Kapelusz i Beret”

Śpiewa Katarzyna Kaznadziej

Zespół „Młode Babcie”

Śpiewa Katarzyna Michal

Od lewej: kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Mińsku Piotr Apostolidis, I radca Ambasady RP w Mińsku Marcin Wojciechowski, prezes ZPB Andżelika Borys i członek Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut

Paulina Juckiewicz i Agnieszka Wiśniewska z Mińska, zdjęcia Olgi Dubik i  Pauliny Juckiewicz

Najnowsze komentarze

  • Proboszcza niby, Pana Zawalniuka dawno, od czasów mojej rozmowy prywatnej w polskim autokarze z Kś. prałatem Świątkiem(wtedy był zwykłym prałatem, nie Kardynałem jeszcze daleko, który podzielał moje stanowisko) przy Monte Casino należy oddalić od mińskiej parafii jak najdalej. Jest to wróg polskości i całej naszej wiary katolickiej. Osoba ta jest wygodna tylko i wyłącznie władzom obecnym i jej służy (donosi). Czy to tak ciężko zrozumieć i rozgryźć?

Skomentuj

Skip to content