HomeSpołeczeństwoNareszcie! Bruksela obniżyła ceny wiz Schengen dla Białorusinów

Nareszcie! Bruksela obniżyła ceny wiz Schengen dla Białorusinów

Nie 80 euro, ale 35 euro zapłacą obywatele Białorusi za uzyskanie wizy Schengen. Wczoraj, 9 stycznia, ten długo wyczekiwany przez naszych sąsiadów dokument podpisali w Brukseli szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej, działający w imieniu chorwackiej prezydencji w Radzie Europejskiej minister spraw zagranicznych Chorwacji Dawor Božinovic oraz komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

Do tej pory Białorusini płacili za wizę Schengen 60 Euro, ale od 12 stycznia 2020 roku wchodzi nowy kodeks wizowy, który przewiduje podwyżkę cen wiz. Gdyby nie doszło do podpisania dzisiejszej umowy, to w myśl nowelizacji kodeksu, za uzyskanie wizy Schengen Białorusini zapłaciliby 80 euro.

Teraz umowy muszą zostać ratyfikowane przez parlamenty Białorusi i UE, zaczną obowiązywać pierwszego dnia drugiego miesiąca po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych.

Oczekuje się, że nowe ceny na wizy zaczną obowiązywać już w czerwcu 2020 roku.

do 1 lutego — 60 euro
od 2 lutego do 31 maja — 80 euro
od 1 czerwca – 35 euro.

Negocjacje między Unią Europejską a Białorusią w sprawie uproszczenia reżimu wizowego trwały kilka lat.

Zmiany przewidują również uproszczenie procedury wizowej, np. decyzja o wydaniu wizy musi zostać podjęta w ciągu dziesięciu dni, a dodatkowa weryfikacja nie powinna przekraczać 30 dni. Dokumenty wizowe można będzie składać na sześć miesięcy przed podróżą, ale nie później niż na 15 dni przed planowanym wyjazdem.

Wniosek będzie wypełniany i składany elektronicznie.

Czas, na jaki będą wydawane wizy dla obywateli z pozytywną historią wizową i regularnymi podróżami będzie stopniowo wzrastał do 5 lat.

Jeśli chodzi o umowę o readmisji, jest to umowa między Białorusią a UE dot. przyjęcia na terytorium kraju nie tylko swoich obywateli, ale także obywateli państw trzecich i bezpaństwowców. Jeśli chodzi o „obywateli państw trzecich”, Białoruś ma okres przejściowy, który potrwa dwa lata. Bruksela obiecuje Białorusi pomoc finansową i techniczną w tym obszarze.

Znadniemna.pl/Kresy24.pl

Najnowsze komentarze

  • To jeszcze nie wiadomo! Podpisane porozumienie powinno zostać ratyfikowane przez strony: Białoruski Parlament oraz Parlament Europejski. Po wymianie not ratyfikacyjnych dopiero następnego miesiaca porozumienie nabierze mocy prawnej

Skomentuj

Skip to content