HomeOświataPierwszy „Bal Niepodległości” w pałacu Niemcewiczów w Skokach (FOTOREPORTAŻ)

Pierwszy „Bal Niepodległości” w pałacu Niemcewiczów w Skokach (FOTOREPORTAŻ)

Trzy miesiące trwały przygotowania do pierwszych takich obchodów Narodowego Święta Niepodległości Polski, które odbyły się 16 listopada w pałacu Niemcewiczów w Skokach niedaleko Brześcia.

Uczniowie i rodzice Polskiej Szkoły Społecznej im. Ignacego Domeyki przy ZPB w Brześciu wspólnie z instytucją kulturalną „Uścisk dłoni” i we współpracy z Muzeum Niemcewiczów w Skokach zorganizowali obchody 101. rocznicy Niepodległości Polski w formie balu.

Wydarzenie nazwano „Balem Niepodległości”, a sam pomysł na obchody Narodowego Święta w niespotykanej dotąd konwencji zrodził się u uczniów Polskiej Szkoły Społecznej im. Ignacego Domeyki przy ZPB w Brześciu i ich nauczycielki dr Julii Chodyniuk po szkoleniach liderskich w Warszawie, które wychowankowie szkoły odbyli w lipcu. Nauczycielka, po konsultacjach z rodzicami uczniów, ułożyła scenariusz rozegranego w ramach balu teatralizowanego przedstawienia, które ukazało polską drogę do Niepodległości. W ramach „Balu Niepodległości” były prezentowane scenki z różnych epok i wydarzeń historycznych, utrwalających w Narodzie Polskim pragnienie wywalczenia Niepodległości dla swojej Ojczyzny. Na parkiecie pojawiały się postacie historyczne, kojarzone z próbami realizacji tegoż pragnienia. Była to m.in. postać byłego gospodarza pałacu w Skokach – Juliana Ursyna Niemcewicza, po spotkaniu z którym goście przyjęcia mieli okazję podziwiać wcielenia aktorskie, przypominające postacie Tadeusza Kościuszki, Romualda Traugutta, a także Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ubrani w stroje z epok, w których żyli i działali wymienieni bohaterowie, uczniowie zatańczyli podczas balu siedem tańców: polonez, menuet, walc, pas de gras i inne.

Gośćmi przyjęcia balowego, wydanego przez uczniów Polskiej Szkoły Społecznej im. Ignacego Domeyki przy ZPB w Brześciu byli: Piotr Kozakiewicz, konsul generalny RP w Brześciu z małżonką Aleksandrą, Agnieszka Fiałkowska, konsul RP w Brześciu, Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, Marek Zaniewski, wiceprezes ZPB, Andrzej Poczobut, członek Rady Naczelnej i Zarządu Głównego ZPB, Alina Jaroszewicz, prezes Brzeskiego Oddziału Obwodowego ZPB, Elita Michajłowa, wiceprezes Brzeskiego Oddziału Obwodowego ZPB, dr inż. Tomasz Grudniewski, prorektor ds. Międzynarodowych Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Izabela Adamowicz-Łogwińska, koordynator sekcji promocji i rekrutacji Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Teresa Puńko, prezes UTW „Uścisk dłoni”, Anna Godunowa, dyrektor PSS im. I. Domeyki, Alicja Lankiewicz, prezes Oddziału ZPB w Tomaszówce, Eugeniusz Lickiewicz, członek Rady Naczelnej ZPB, opiekun miejsc pamięci narodowej w obwodzie brzeskim.

Część artystyczną Balu uświetnił występ chóru „Uścisk dłoni”, który zaprezentował program artystyczny, składający się z polskich pieśni patriotycznych.

Wkrótce na stronie www.echapolesia.pl zostanie zamieszczony film, przygotowany przez Olgę i Andrzeja Wasilewiczów.

My tymczasem zapraszamy Państwa do obejrzenia fotorelacji z balu, której autorem jest Walenty Janczuk:

Znadniemna.pl na podstawie relacji Anny Godunowej ze Skoków, zdjęcia Walentego Janczuka

Najnowsze komentarze

  • Przepiękna inicjatywa.

  • Przepiękna inicjatywa. Pomysł doskonały.

  • Nic tylko wzruszenie

Skomentuj

Skip to content