HomeKulturaArtyści z Kalinkowicz i Mińska – laureatami IV Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej!

Artyści z Kalinkowicz i Mińska – laureatami IV Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej!

Zespół wokalny „Recha” z Kalinkowicz (obwód homelski) i chór „Liber Cante” z Mińska, które zwyciężyły w  przeprowadzonych przez Związek Polaków na Białorusi białoruskich eliminacjach IV Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”, zdobyły I miejsca w swoich kategoriach w finałowych przesłuchaniach tego prestiżowego artystycznego konkursu patriotycznego!

Podczas koncertu finałowego w Krakowie

Nagrodę bardziej prestiżową od naszych reprezentantów – Grand Prix Festiwalu – zdobył tylko duet Wiktoria Gnot i Kamila Tylek z Gminnego Ośrodka Kultury w Mogilanach (powiat krakowski województwa małopolskiego).

Zdobywczynie Grand Prix otrzymały 2 tys. złotych ufundowane przez Fundację Armii Krajowej w Londynie oraz zaproszenie do udziału w koncercie galowym Festiwalu Wolnej i Niezawisłej w Audytorium Maximum UJ z towarzyszeniem Chóru i Orkiestry Passionart.

W eliminacjach do IV Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej uczestniczyło ok. 2 tys. osób, a w trzydniowych przesłuchaniach finałowych w Krakowie 650. Wśród nich byli wykonawcy z Białorusi i Litwy. Koncert finałowy odbył się w kinie Kijów, uczestniczył w nim m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

– To niezwykły festiwal – powiew polskiego ducha wyrażanego przez wieki w pieśniach od „Bogurodzicy” po Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego – powiedział Jarosław Szarek. – W przyszłym roku będziemy obchodzić 40. rocznicę, od kiedy ten wiatr wolności zawiał od Bałtyku. To też trzeba wyśpiewać: „Solidarni, nasz jest ten dzień. A jutro jest nieznane” – powiedział prezes IPN.

Przemawia prezes IPN Jarosław Szarek

Przywołał dalsze słowa hymnu „Solidarności”: „Bo lepiej byśmy stojąc umierali, niż mamy klęcząc na kolanach żyć”. – Istota polskości: nie będziemy niewolnikami, zawsze wolność. I ten powiew wolności wyrażają te pieśni – mówił Szarek. Przypomniał, że w 2020 roku przypada setna rocznica zwycięstwa nad bolszewikami i to też trzeba wyśpiewać w piosenkach.

Szarek zapowiedział, że przyszłoroczny Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niepodległej zostanie zorganizowany w Warszawie. – Mam nadzieję, że ta przygoda, ta lekcja historii, której dotknęliście w czasie przygotowań do tego festiwalu, będzie wam towarzyszyć już przez całe życie. Nie będzie tylko chwilą i że to wy będziecie budować Polskę, o której tutaj słyszeliśmy: Polskę wolną i czystą jak łza – zwrócił się do uczestników.

W poszczególnych festiwalowych kategoriach pierwsze miejsca zdobyli: Lena Dobek (maluchy 6-9 lat), Wiktoria Taracińska, Aleksandra Kędra (dzieci 10-13 lat), Natalia Wawrzyńska, Gabriela Nawój (młodzież 14-18), Emilia Sobala (Open 19+). Wśród zespołów liczących do ośmiu osób triumfowały Zespół Wokalny „Recha” (dzieci 10-13), Wiktoria Gnot i Kamila Tylek (młodzież 14-18 lat), duet Due Cuori (Open 19+). W kategorii „Chóry i zespoły” pierwsze miejsca zdobyli Chór Moderato i Zespół Małe Skrzypeczki (dzieci i maluchy), Schola Hosanna i Chór Exactus (14-18 lat) oraz Chór „Liber Cante” (Open 19+).

Śpiewa zespół „Recha”

Festiwal ma na celu upowszechnianie poprzez muzykę wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i żołnierzach Niezłomnych. Jego uczestnicy przypominają piosenki śpiewane w oddziałach partyzanckich w latach 1939-1956, ale także pieśni patriotyczne od konfederacji barskiej aż po czasy „Solidarności”.

Jak mówił prezes Stowarzyszenia Passionart Mateusz Prendota festiwal to „święto świadomego i odpowiedzialnego patriotyzmu”, święto, które wspólnie tworzą młodzi ludzie, ich rodzice, opiekunowie, wychowawcy i dyrygenci. – Muzyka, sztuka to jedne z najlepszych form przekazania młodemu pokoleniu pięknych wartości, które narodowi polskiemu są szczególnie bliskie – podkreślił Prendota.

Patronem festiwalu jest Henryk Rasiewicz „Kim” – żołnierz 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Poza walką z bronią w ręku był autorem wielu pieśni partyzanckich, które szybko zyskiwały popularność w innych oddziałach Armii Krajowej, jak choćby śpiewana na melodię „Rozszumiały się wierzby płaczące” „Noc zapada nad cichym jeziorem”. Ballada Rasiewicza „Na znojną walkę”, stała się hymnem AK na Wileńszczyźnie.

Organizatorami festiwalu są Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Passionart oraz Fundacja Armii Krajowej w Londynie.

Znadniemna.pl za Małgorzata Wosion-Czoba/PAP/Dzieje.pl, zdjęcia – IPN.GOV.PL

Najnowsze komentarze

  • Grand Prix otrzymały 2 tys. złotych )))), ażeby Was cholera wzięła(jak powiadała moja Śp Mama).

Skomentuj

Skip to content