HomeKultura„Kresowianka” z Iwieńca na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

„Kresowianka” z Iwieńca na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Na zaproszenie organizatorów Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci zespół „Kresowianka”, działający przy Oddziale  Związku Polaków na Białorusi w Iwieńcu, 27 września miał zaszczyt wystąpić w koncercie  galowym, inaugurującym XI edycję tego wydarzenia.

W koncercie galowym, inaugurującym XI Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci zaśpiewał zespół „Kresowianka” z Iwieńca, fot.: Edyta Steć/gdynia.pl

Obok „Kresowianki” na scenę koncertu galowego, inaugurującego tegoroczny Festiwal NNW, będący festiwalem filmowym, promującym profesjonalne i amatorskie produkcje o tematyce historycznej i patriotycznej wychodzili znani  polscy wykonawcy, m.in. Basia Pospieszalska,  Jędrek Podolak, a także Norbert „Smoła” Smoliński, założyciel kultowego zespołu rockowego Contra Mundum, który w swojej twórczości kieruje się hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

– Jestem wzruszony, że ogrom prac całorocznych finalizujemy na tym festiwalu. Każda edycja w Gdyni jest przełomowa, zawsze jest coś nowego, po raz jedenasty przyjechali ludzie, aby przez sztukę opowiadać o poszukiwaniach historii w swoich domach i przetwarzać ją przez swoją wrażliwość artystyczną. Staliśmy się też ciekawą propozycja dla naszych sąsiadów z zagranicy, więc w tym roku zainaugurowaliśmy nowy konkurs – międzynarodowy – mówił podczas Gali otwarcia XI edycji Festiwalu NNW jego dyrektor Arkadiusz Gołębiewski.

Zespół „Kresowianka” i delegacja działaczy Oddziału ZPB w Iwieńcu

W ramach festiwalu zespół „Kresowianka” i towarzysząca mu delegacja Oddziału ZPB w Iwieńcu na czele z prezes Teresą Sobol uczestniczyli w wielu organizowanych w podczas forum filmowego wydarzeniach o zabarwieniu patriotycznym. Cztery festiwalowe dni wypełnione były pokazami filmów dokumentalnych i fabularnych, reportażami radiowymi, także dialogiem kilku pokoleń Polaków. Festiwalowi tradycyjnie towarzyszyły liczne wystawy, instalacje artystyczne i widowiska muzyczne. Festiwal NNW to najstarszy i jedyny w Polsce festiwal filmowy, tak szeroko traktujący tematykę filmu oraz historii.

Znadniemna.pl na podstawie festiwalnnw.pl, nadmorski24.pl oraz inf. wł.

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content