HomeKultura„Kolorowe Anioły” polskich malarzy z Białorusi zawitały do Krakowa

„Kolorowe Anioły” polskich malarzy z Białorusi zawitały do Krakowa

Wernisaż wystawy pt. „Kolorowe Anioły”, na którą złożyły się prace malarzy, zrzeszonych w działającym przy Związku Polaków na Białorusi Towarzystwie Plastyków Polskich, odbył się  2 października w galerii Domu Polonii w Krakowie, prowadzonej przez miejscowy oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Wystawę otwierali Walentyna Brysacz, prezes TPP przy ZPB i Kazimierz Dobrzański, dyrektor Domu Polonii w Krakowie

– To już ósme spotkanie z twórczością polskich malarzy z Białorusi. Symboliczne jest, że wernisaż wystawy o tematyce anielskiej odbywa się w dniu, w którym obchodzimy Święto Anioła Stróża. Na przedstawionych pracach każdy może znaleźć swojego Anioła – mówił, witając gości wernisażu, dyrektor Domu Polonii w Krakowie Kazimierz Dobrzański.

Na wernisaż wystawy „Kolorowe Anioły” w Krakowie przybyła do tego miasta delegacja twórców, których dzieła zostały wystawione w galerii Domu Polonii. Przewodnicząca delegacji, a zarazem prezes TPP przy ZPB Walentyna Brysacz podzieliła się ze zgromadzonymi na wernisażu swoją refleksją o wystawie: – Anioły są posłańcami niebios. Są to nieziemskie istoty. Anioły są dobrymi duchami, które towarzyszą nam i my liczymy na ich pomoc w trudnych sprawach. Każdy z artystów w sposób indywidualny, właściwy tylko jemu, postrzega i interpretuje postać Anioła. Dlatego na obrazach tak bardzo różnią się one od siebie. Ilu twórców – tyle interpretacji – mówiła prezes TPP przy ZPB.

Towarzyszący Walentynie Brysacz malarze, należący do TPP przy ZPB – Anatol Pietruszewicz, Aleksander Wasilewicz i Natalia Klimowicz – podczas wernisażu chętnie odpowiadali na pytania gości wydarzenia, dzielili się historiami powstania wystawionych obrazów i opowiadali o innych projektach, realizowanych przez Towarzystwo Plastyków Polskich przy ZPB.

Członek TPP przy ZPB Anatol Pietruszewicz obcuje z krakowianką, która odwiedziła wernisaż

Z krakowianką, zwiedzającą wystawę, rozmawia członek TPP przy ZPB Aleksander Wasilewicz

Prace polskich malarzy z Białorusi inspirowały gości wernisażu do dyskusji o sztuce i twórczości malarskiej

Wystawa „Kolorowe Anioły” w Domu Polonii w Krakowie będzie dostępna dla zwiedzających do 25 października.

Natalia Klimowicz z Krakowa

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content