HomeKulturaBożena Worono z Grand Prix II edycji Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” (ZDJĘCIA)

Bożena Worono z Grand Prix II edycji Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” (ZDJĘCIA)

Pochodząca z Lidy studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim Bożena Worono zdobyła Grand Prix II edycji Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, którą 6 października zorganizował w Mińsku Związek Polaków na Białorusi.

Konkurs, który ZPB organizuje we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS), ma na celu popularyzację twórczości Agnieszki Osieckiej, wybitnej polskiej poetki, autorki tekstów do piosenek, z których wiele stało się przebojami, śpiewanymi przez największe gwiazdy polskiej estrady XX wieku.

O patronce konkursu, który odbył się na Małej Scenie Sali Koncertowej „Mińsk”,  w słowie wstępnym do uczestników i widzów opowiedziała wiceprezes ZPB ds. kultury Renata Dziemiańczuk. Polska działaczka przypomniała, że Agnieszka Osiecka, gdyby nie tragiczna śmierć z powodu choroby onkologicznej w 1997 roku, 9 października obchodziłaby 83 urodziny. – Jej twórczość była niezwykle różnorodna, a pozostawiona przez Agnieszkę Osiecką spuścizna jest bardzo obfita. Gdybyśmy chcieli wysłuchać wszystkie piosenki, do których teksty napisała poetka, to musielibyśmy je słuchać bez przerwy w ciągu tygodnia – mówiła Renata Dziemiańczuk, podkreślając, że ogółem patronka konkursu napisała teksty do ponad dwóch tysięcy piosenek.

Przemawia wiceprezes ZPB ds. kultury Renata Dziemiańczuk Obok niej – po lewej Urszula Bobryk i Teresa Krasowska (po prawej)

W konkursie, do którego przystąpiło ogółem trzynaście zespołów i solistów z Grodna, Mińska, Lidy, Baranowicz i Stołpców zabrzmiały szeroko i mniej znane piosenki Agnieszki Osieckiej. Każdy z konkursowiczów miał zaśpiewać dwa utwory muzyczne, do których słowa napisała patronka konkursu. Zabrzmiały piosenki: „Niech żyje bal”, „Ach, Panie, Panowie” (przetłumaczona na rosyjski i śpiewana przez Bułata Okudżawę, legendę rosyjskiej piosenki autorskiej), „Nie spoczniemy”, „Miasteczko cud”, „Kiedy mnie już nie będzie”, „Kołysanka dla okruszka”, „Ludzkie gadanie”, „Ballada o pancernych”(wykonywana w kultowym polskim serialu wojennym „Czterej pancerni i pies”), „Miłość w Portofino”, „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma” i inne.

W skład jury konkursu weszły m.in. dr hab. prof. na Katedrze Chóralistyki  i Kształcenia Wokalnego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Teresa Krasowska (przewodnicząca jury) oraz Urszula Bobryk prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Urszula Bobryk z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a od 1985 roku jest kierownikiem artystycznym Chóru Akademickiego UMCS. Koncertowała w wielu krajach Europy (Niemcy, Austria, Włochy, Francja, Hiszpania, Finlandia, Anglia, Węgry, Czechy) oraz w Stanach Zjednoczonych.

Teresa Krasowska, z kolei, jest urodzoną wilnianką, absolwentką Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 1999 roku pracuje jako dyrygent chóru, orkiestry kameralnej oraz dziecięcych zespołów smyczkowych Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie. Prowadzi aktywną działalność artystyczną m.in. z założoną przez nią w 2009 roku szkolną orkiestrą barokową, która w roku bieżącym występowała w Mińsku i Grodnie.

W rozmowie z portalem Znadniemna.pl jurorki podzieliły się przemyśleniami na temat  konkursu oraz fenomenu popularności piosenek Agnieszki Osieckiej. Urszula Bobryk uważa, że fenomen popularności piosenek Osieckiej polega na tym, że teksty tych piosenek są po prostu bardzo dobrą poezją i, jako wybitne dzieła literackie, są ponadczasowe, a więc ciągle aktualne, wzruszające i pobudzające do refleksji.

Teresa  Krasowska, z kolei, mówiąc o poziomie wykonywania piosenek przez konkursowiczów, przyznała się, że jest mile zaskoczona wysokim poziomem i artystyczną prezentacją każdego z nich. – Dlatego niezwykle trudno było decydować o tym, kto zasługuję na miano laureata- powiedziała przewodnicząca jury.

Oceniając występy konkursowe jury oceniało poziom wokalny uczestników, wykorzystywany przez nich podkład muzyczny i, oczywiście, sposób interpretacji zaprezentowanych utworów.

Przed ogłoszeniem wyników konkursu do jego uczestników i widzów przemówiła prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz. Podziękowała im za udział w  wydarzeniu artystycznym, które staje się ważnym punktem w kalendarzu wydarzeń kulturalnych polskiej społeczności białoruskiej stolicy i całego kraju.

Zgodnie z werdyktem jury przyznane zostały wyróżnienia, które odebrali Inessa Winckiewicz i Sergiusz Antonow z Mińska , Oksana Fedziszyna z Lidy oraz zespół „Wszystko w porządku” z Borysowa. Wyróżnienia okazały się de facto równoznacze III nagrodzie, rozdanej ex aequo wymienionym artystom i zespołom, gdyż jurorzy postanowili III nagrody nie przyznawać. Miejsce II w konkursie przyznano z kolei Annie Januszkiewicz z Mińska, a I nagrodę odebrała Wioletta Kolendowicz z Grodna.

Wyróżnieni przez jury Sergiusz Antonow i Inessa Winckiewicz z Mińska

Wyróżniona Oksana Fedziszyna z Lidy

Wyróżniony zespół „Wszystko w porządku” z Borysowa

Zdobywczyni II nagrody Anna Januszkiewicz z Mińska

Zdobywczyni I nagrody Wioletta Kolendowicz z Grodna

Za najlepsze wydarzenie artystyczne w ramach konkursu  jurorzy uznali występ Bożeny Worono, urodzonej lidzianki, studiującej dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Bożenie Worono jury postanowiło przyznać Grand Prix Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”.

Zdobywczyni Grand Prix konkursu Bożena Worono z Lidy

W roku bieżącym nie jest to jedyny sukces artystyczny zdolnej lidzianki. Wcześniej, podczas XIII  Ogólnopolskiego Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności” 2019, otrzymała ona  Nagrodę Związku Polskich Autorów i Kompozytorów  ZAKR „Kryształowy Kamerton”.

Publiczność ciepło witała występy konkursowiczów

Kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku Piotr Apostolidis

W ceremonii wręczania nagród Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” wziął udział nowy kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Mińsku  Piotr Apostolidis, który, przemawiając do publiczności, ujawnił, że konkurs wokalny o takiej samej nazwie jest organizowany także w Polsce i, podobnie jak twórczość jego patronki, cieszy się w kraju dużą popularnością.

 Paulina Juckiewicz z Mińska, zdjęcia autorki i Żozefiny Leus

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content