HomeReligiaW hołdzie męczennikom z Grodna i Lipska nad Biebrzą (FOTOREPORTAŻ)

W hołdzie męczennikom z Grodna i Lipska nad Biebrzą (FOTOREPORTAŻ)

Doroczna uroczystość, upamiętniająca męczenników z Grodna i okolic oraz Lipska nad Biebrzą, zabitych przez Niemców w lipcu 1943 roku przy forcie grodzieńskim w okolicy wsi Naumowicze, odbyła się 20 lipca w miejscu masowych mordów.

Do Naumowicz, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła ofiar niemieckich okupantów, przybyli liczni pielgrzymi z Grodna i leżącego w województwie podlaskim Lipska nad Biebrzą, którego mieszkanka, błogosławiona Marianna Biernacka, jest najbardziej znaną ofiarą niemieckich oprawców, która oddała swoje życie za synową, będącą w zaawansowanej ciąży.

Właśnie za ten czyn w 1999 roku została wyniesiona na ołtarze przez ówczesnego papieża Jana Pawła II.

Za kanonizację błogosławionej Marianny oraz za dusze tysięcy innych ofiar, spoczywających w zbiorowych mogiłach przy grodzieńskim forcie nr 2 niedaleko Naumowicz, zgromadzeni tłumnie pielgrzymi modlili się podczas uroczystej Mszy św., którą w asyście kilkudziesięciu księży celebrował osobiście biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz.

Ogółem w uroczystości wzięło udział kilka tysięcy wiernych kościoła katolickiego z Grodzieńszczyzny i leżącego przy granicy z Białorusią w województwie podlaskim Lipska nad Biebrzą. Delegacji z Lipska przewodniczył burmistrz tego miasta Lech Łępicki. Świeckie władze po stronie białoruskiej reprezentowała natomiast wiceprzewodnicząca Grodzieńskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego Lilia Szamatowicz. Wśród pielgrzymów, biorących udział w uroczystym nabożeństwie, zdecydowaną większość stanowili Polacy z Grodna i okolic. Obecne było też kierownictwo Związku Polaków na Białorusi na czele z prezes Andżeliką Borys, która w asyście członków Zarządu Głównego ZPB i konsula RP w Grodnie Andrzeja Raczkowskiego złożyła wiązankę kwiatów pod krzyżem i pomnikiem, upamiętniającym ofiary masowych mordów. Wieniec w imieniu mieszkańców Lipska nad Biebrzą złożył pod pomnikiem także burmistrz Lech Łępicki z delegacją.

Zapraszamy do oglądania fotoreportażu z wydarzenia:

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Wieczny odpoczynek Męczennikom !

Skomentuj

Skip to content