HomeHistoriaHarcerze z Lidy uporządkowali grób oficerów KOP

Harcerze z Lidy uporządkowali grób oficerów KOP

Szlachetną akcję, upamiętniającą trzech oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza, rozstrzelanych przez sowietów po 17 września 1939 roku, przeprowadzili harcerze  z drużyny, działającej przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Lidzie.

Lidzcy harcerze po zakończeniu prac renowacyjnych

Harcerze podjęli się renowacji i uporządkowania terenu wokół pomnika, postawionego  w miejscowości Nowosiółki (3 kilometry od Lidy, przy trasie  Lida – Lipniszki – red.) w latach 90. minionego stulecia  na miejscu pochówku trzech nieznanych oficerów KOP, którzy padli ofiarami sowieckiej agresji przeciwko Polsce, dokonanej 17 września 1939 roku, w zmowie z niemieckim najeźdźcą.

Miejsce spoczynku polskich oficerów  wskazali  w połowie lat 90. działaczom Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej, miejscowi mieszkańcy. Upamiętnienia poległych podjął się wówczas polski działacz z Lidy Stanisław Uszakiewicz.

Od momentu upamiętnienia przez Stanisława Uszakiewicza polskich oficerów, miejsce pamięci było odwiedzane przez miejscowych Polaków, ale sam pomnik i teren wokół niego od wielu lat wymagał gruntownej renowacji.  Problem ten w tym roku dostrzegli lidzcy harcerze i postanowili upamiętnieniem się zaopiekować. Wynik pracy harcerzy z Lidy możecie Państwo ocenić na publikowanych przez nas zdjęciach:

Pomnik na grobie oficerów KOP w Nowosiółkach – stan 2011 rok

Pomnik na grobie oficerów KOP – stan obecny, po renowacji

Znadniemna.pl, zdjęcia – facebook.com oraz flickr.com

Najnowsze komentarze

  • Pełen Szacun dla Was

  • Brawo Chłopaki !

  • Szacunek harcerzom z Lidy.

  • Takie działania to najlepsza lekcja historii dla młodych ludzi.

Skomentuj

Skip to content