HomeSpołeczeństwoPrezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę dot. rozszerzenia działania Karty Polaka

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę dot. rozszerzenia działania Karty Polaka

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację Karty Polaka, która przewiduje rozszerzenie jej działania na wszystkie kraje świata oraz ustawę ws. przywrócenia do służby funkcjonariusza niesłusznie oskarżonego.

Prezydent Andrzej Duda. Fot.: IAR/Łukasz Kowalski

Nowelizacja Karty Polaka

Karta Polaka potwierdza przynależność do narodu polskiego. Obecnie przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą, powstałych lub odrodzonych po rozpadzie ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa.

Osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą wykazać swój związek z polskością – w tym przynajmniej bierną znajomość języka polskiego, wykazać, że jedno z rodziców lub dziadków bądź dwoje pradziadków było narodowości polskiej; bądź przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o działalności na rzecz kultury i języka polskiego.

W wyniku wcześniejszej nowelizacji ustawy z 2016 r. posiadacze Karty Polaka, którzy przyjadą do Polski z zamiarem osiedlenia się na stałe, dostaną bezpłatnie Kartę Stałego Pobytu, po roku otrzymają obywatelstwo polskie, a w międzyczasie będą mogli liczyć na pomoc w okresie adaptacji – m.in. będą mogli ubiegać się o świadczenie pieniężne na pokrycie kosztów zagospodarowania i bieżącego utrzymania na okres do 9 miesięcy, dofinansowanie do wynajmu mieszkania, intensywnej nauki języka polskiego czy kursów zawodowych.

Jak mówił w czasie prac parlamentarnych ówczesny szef KPRM Michał Dworczyk, pierwotnie Karta Polaka była przygotowywana z myślą o Polakach mieszkających na Wschodzie. – Wówczas szereg resortów było zaniepokojonych, jak ta ustawa i jej działanie wpłyną na stan finansów państwa. Dzisiaj takich obaw już nie ma. Jesteśmy zadowoleni, kiedy nasi rodacy chcą przyjeżdżać do kraju, niezależnie od tego, w jakim państwie do tej pory mieszkali – podkreślił szef kancelarii premiera. – Nowelizacja ustawy o Karcie Polaka i poszerzenie działania tego aktu prawnego na cały świat, ma właśnie temu służyć – dodał.

Znadniemna.pl za PAP

Najnowsze komentarze

 • Dlaczego Karta Polaka nie daje automatycznego bezwizowego wjazda do Polsku

  Aleksander graf Pruszyński

 • Bo szanowny graf Pruszyńskie jeszce nie wie, że Karta Polaka iwłacza godności Polaka.
  Polak, jeśli się przyznaje do polskości i w niej trwa ma posiadać polski paszport i wszelkie prawa polskie w RP.

  Wstyd dawać Polakom na kresach jakieś tam Karteczki.

 • Ale musi być tak. Bo est dużo pseudo Polakuw. MOŻE chociaż tak Polska otgrodzisie ot tych „komunistuW”
  POLAK Z GRODNA

  • Nie ma żadnych pseudo, wyrzuć to sobie z głowy!
   Polaka można rozpoznać po wyglądzie, manierach, nie mówiąc już o jego chęci ciągłego dążenia ku doskonałości, nawet w gramatyce i ortografii.
   KomunistÓW w ZPB było i jest nadal dużo.
   Homo sovieticus (łac. „człowiek sowiecki/radziecki”)- to określenie pasuje nie tylko do Polaków będących niegdyś komunistami, ale również tych, którzy przejęli pałeczkę od ww. osobników.
   Czy są Polakami, no chyba też, ale pożytek z nich dla ogółu społeczności polskiej, to żaden?

  • Niech Pan nauczy się poprawnie pisać po polsku, a potem rozwiąża, kto jest prawdziwy Polakiem, a kto nie.

Skomentuj

Skip to content