HomeOświataWicemarszałek Senatu RP Maria Koc spotkała się z finalistami konkursu „Mistrz Ortografii 2019” z Białorusi

Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc spotkała się z finalistami konkursu „Mistrz Ortografii 2019” z Białorusi

Zaprosiliśmy do Senatu laureatów 20. edycji konkursu „Mistrz Ortografii 2019” z polskich szkół na Białorusi, by im podziękować za to, że uczą się polskiego tak skrupulatnie oraz by pogratulować znajomości języka – powiedziała wczoraj, 10 czerwca, wicemarszałek Senatu Maria Koc.

Wczoraj w Senacie RP gościli laureaci 20. edycji konkursu ortograficznego „Mistrz Ortografii 2019” organizowanego w polskich szkołach na Białorusi. W Konkursie, który odbył się w Grodnie brali udział dzieci i młodzież m.in. z Nowogródka, Wołkowyska, Mohylewa, Lidy, Baranowicz oraz Grodna. Co roku bierze w nim udział około 200 uczniów. Partnerem konkursu jest Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.

Od lewej: Danuta Karpowicz, nauczycielka w Polskiej Szkole Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie, Swietłana Worono, nauczycielka języka polskiego w szkołach społecznych przy ZPB w Lidzie i Werenowie, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, prezes ZPB Andżelika Borys i po. dyrektora Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie Swietłana Timoszko

Jak wyjaśniła w rozmowie z dziennikarzami Maria Koc, „wielu młodych ludzi polskiego pochodzenia na Białorusi uczy się języka ojczystego, polskiego”. „Wiemy, że polski do najłatwiejszych nie należy i nawet jeżeli ma się polskie korzenie, nawet jeżeli w domu mówi się po polsku, to polski jest dosyć zawiły – zwłaszcza ortografia potrafi sprawiać młodym ludziom kłopoty” – wskazała. Jak dodała, uczestnicy konkursu wykazali się znajomością polskiego nie tylko pod względem mowy, ale też w piśmie, pod kątem ortografii”.

Przemawia wicemarszałek Senatu RP Maria Koc

Przemawia Andżelika Borys, prezes ZPB

„Zaprosiliśmy laureatów do Senatu, by im podziękować za to, że uczą się polskiego tak skrupulatnie i pogratulować znajomości języka” – podkreśliła wicemarszałek Senatu. Poinformowała również, że do Warszawy z Białorusi przyjechało 55 osób, w tym laureaci konkursu oraz nauczyciele i wychowawcy. „To bardzo ciekawe spotkanie” – zaznaczyła.

Wicemarszałek Koc podziękowała również uczestniczącej w spotkaniu przewodniczącej Związku Polaków na Białorusi Andżelice Borys za pracę na rzecz utrzymania polskości na Białorusi. „Wiem, że ta praca przysparza wielu problemów i wymaga często ogromnej odwagi. Podejmujecie liczne cenne inicjatywy, bez których krzewienie polskości na Białorusi byłoby bardzo trudne” – powiedziała. „Coraz więcej młodych ludzi uczy się języka polskiego, a dzięki Andżelice Borys i Związkowi Polaków na Białorusi powstają nowe placówki oświatowe” – zaznaczyła.

Zdjęcie pamiątkowe z wicemarszałek Senatu RP Marią Koc

Zdjęcie pamiątkowe z marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim

Wizemarszałek Maria Koc wyraziła radość, że uczniowie polskich szkół „kochają Polskę i mają ją w swoich sercach”.

Znadniemna.pl za PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content