HomeKulturaKoncert moniuszkowski w siedzibie ZPB w Mińsku

Koncert moniuszkowski w siedzibie ZPB w Mińsku

Koncertem utworów Stanisława Moniuszki uczcili pamięć wybitnego kompozytora w roku obchodów Jubileuszu jego 200. Rocznicy urodzin artyści zrzeszeni w Oddziale ZPB w Mińsku. Uroczystość odbyła się 6 czerwca w stołecznej siedzibie ZPB.

Chór „Polonez” po kierownictwem Natalii Krywoszejewej

Program koncertowy poprzedziła prelekcja o Stanisławie Moniuszce i jego rodzicach, wygłoszona przez nauczycielkę Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Mińsku Bernardę Iwanową i jej uczniów.

Nauczycielka Bernarda Iwanowa z uczniami opowiadają o Stanisławie Moniuszce i jego rodzicach

Obecni na uroczystości członkowie Oddziału ZPB w Mińsku usłyszeli, że ojciec twórcy polskiej opery narodowej Czesław Moniuszko uczestniczył w kampanii napoleońskiej 1812 roku i demonstrował zdolności literackie, pisząc   o wyprawie Napoleona przeciwko Rosji wierszowaną opowieść-poemat pt. „Rok 1812”. Czesław Moniuszko prowadził także rodzinną kronikę. Talenty Moniuszki seniora nie ograniczały się zdolnościami literackimi. Był on także utalentowanym rysownikiem. Wiele jego rysunków uwieczniających rodzinę Moniuszków i dorastającego syna Stasia przetrwało do naszych dni. Można je było obejrzeć w maju w Filii Muzeum Narodowego Białorusi „Dom Wańkowiczów. Kultura i sztuka pierwszej połowy XIX wieku” na wystawie pt. „Obrazy z epoki w twórczości Czesława i Stanisława Moniuszków”.

Bernarda Iwanowa

Bernarda Iwanowa opowiedziała zgromadzonym także o matce wybitnego kompozytora Elżbiecie z Madżarskich, która miała zdolności wokalne i pięknie śpiewała o rodzinnym miasteczku Moniuszków –  Ubielu.

Po wprowadzeniu widzów przez Bernardę Iwanową w tematykę moniuszkowską przyszła kolej na artystów.

Podczas koncertu w wykonaniu chóru „Społem” (dyrygent Aleksander Szugajew) zabrzmiały utwory Moniuszki: „Ojcze Nasz”, „Dobranoc” i „Kozak”. Chór „Polonez” (dyrygent Natalia Krywoszejewa) wykonał „Krakowiaka” i wiązankę moniuszkowskich walców.

Spiewa chór „Społem” pod kierownictwem Aleksandra Szugajewa

W koncercie wystąpiły także: chór „Tęcza” (dyrygent Tatiana Wołoszyna), zespół wokalny „Prawdziwi mężczyźni” i inne zespoły.

Chórem „Tęcza” dyryguje Tatiana Wołoszyna

Zespół „Prawdziwi mężczyżni”

Wśród występów solowych zauważalny był występ Olgi Guczek, która zaśpiewała piosenki „Kum i kuma” oraz „Prząśniczkę” pod akompaniament akordeonistki Natalii Szach.

Pod akompaniament akordeonistki Natalii Szach śpiewa Olga Guczek

Koncert moniuszkowski w siedzibie ZPB w Mińsku wpisał się w cykl wydarzeń, organizowanych  w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki na Białorusi. Już 14 czerwca w mińskiej Archikatedrze pw. Najświętszej Marii Panny odbędzie się koncert moniuszkowski pt. „Na skrzydłach pieśni”, w którym wystąpią Chór i Orkiestra Barokowa Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Lublinie pod dyrekcją prof. Akademii Muzycznej  Teresy Krasowskiej. Koncert poprowadzi ks. Piotr Sobierajski, a śpiewom będzie towarzyszył akompaniament w wykonaniu pianistów Grzegorza Biegasa i Kamila Turczyna.

Prof. Teresa Krasowska zaprasza na koncerty moniuszkowskie do Mińska i Grodna

16 czerwca koncert „Na skrzydłach pieśni” zabrzmi ponownie, ale już w Bazylice Katedralnej pw. św. Franciszka Ksawerego w Grodnie.

Paulina Juckiewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content