HomeKulturaWystawa plastyków polskich z Białorusi w Sopocie

Wystawa plastyków polskich z Białorusi w Sopocie

Blisko 120 prac autorstwa ponad czterdziestu artystów, członków Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi, jest wystawianych w prestiżowej Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Otwarta 16 stycznia wystawa pt. „Pod otwartym niebem” potrwa do 16 lutego.

Afisz wystawy

Afisz wystawy

– Dużo eksponowanych prac inspirowaych jest ikoną i prawosławiem – ocenia goszczące w Sopocie dzieła malarskie Zbigniew Buski, dyrektor Państwowej Galerii Sztuki (PGS) w Sopocie. Zdaniem znawcy w niektórych pracach polskich artystów z Białorusi zauważalne są wpływy pochodzącego z białoruskiego Witebska wybitnego awangardowego malarza XX stulecia Marca Shagalla. – Ale są też dzieła o charakterze abstrakcyjnym oraz pejzaże – dodaje Zbigniew Buski.

Stanisław Kiczko i Zbigniew Buski - podczas wernisażu wystawy

Stanisław Kiczko i Zbigniew Buski – podczas wernisażu wystawy

Gospodarza galerii cieszy, iż, mimo tego, że należący do Towarzystwa Plastyków Polskich (TPP) artyści z Białorusi wystawiają się w Polsce regularnie, w Sopocie zostały wystawione dzieła, których jeszcze nie mieli okazji podziwiać miejscowi miłośnicy malarstwa.

Delegacja Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB na wernisażu wystawy

Delegacja Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB na wernisażu wystawy

Jak zgodnie podkreślają Zbigniew Buski i prezes Towarzystwa Plastyków Polskich Stanisław Kiczko wystawa „Pod otwartym niebem w Sopocie to efekt współpracy artystycznej między PGZ a TPP przy Związku Polaków na Białorusi. Dzięki tej współpracy, również trójmiejscy artyści regularnie, poczynając od 2006 roku, prezentują swoje dzieła na Białorusi, najczęściej w galeriach Grodna.

Wystawa "Pod otwartym niebem" w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

Wystawa „Pod otwartym niebem” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prezentując dorobek TPP przy ZPB Stanisław Kiczko przypomina, iż jego stowarzyszenie skupia prawie stu artrystów z całej Białorusi: Grodna,Mińska, Brześcia, Witebska, Mohylewa, Baranowicz, Lidy i Wołkowyska. Ponad połowa z nich mają ukończone wyższe studia plastyczne, a dwóch artystów zostało odznaczonych medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

– Mimo, iż mieszkamy poza Polską, wspólne zainteresowania pozwalają nam, mieszkającym na Białorusi malarzom, przebywać w polskim kręgu kulturowym i zachowywać tożsamość narodową, jednocześnie wzbogacając ją o tradycje innych, przyjaznych nam narodowości, zamieszkujących Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej – mówi nam Stanisław Kiczko. Prezes TPP zaznacza, iż członkowie jego Towarzystwa tworzą w różnych technikach plastycznych, ale jednoczy ich przynależność do polskiego kręgu kultrowego i polskiej tradycji, co przekłada się między innymi na tematykę organizowanych siłami TPP plenerów i wystaw tematycznych, z których trzy tylko w ubiegłym roku było poświęconych historii Polski.

Przemawia prezydent miasta Sopotu Jacek Karnowski

Przemawia prezydent miasta Sopotu Jacek Karnowski

Stanisław Kiczko, dziękując za możliwość wystawiania prac członków TPP w tak prestiżowym miejscu, jakim jest PGS w Sopocie, podkreśla ogromną zasługę w tym władz miasta Sopotu i osobiście prezydenta miasta Sopotu Jacka Karnowskiego, który zaszczycił swoją obecnością i słowem powitalnym zgromadzonych 16 stycznia na wernisażu wystawy „Pod otwartrym niebem” artystów polskich z Białorusi i miejscową publiczność.

a.pis. na podstawie PAP/gazeta.pl, zdjęcia – Aleksander Bołdakow

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content