HomeKulturaWystawa polskich malarzy z Białorusi w Warszawie

Wystawa polskich malarzy z Białorusi w Warszawie

„Szczęśliwa 13tka. Artyści z Kresów Białoruś” – wystawa pod takim tytułem została otwarta 4 czerwca w warszawskiej Galerii Delfiny. Prestiżowa stołeczna galeria jest już kolejnym miejscem w Polsce, gdzie członkowie Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB mogą prezentować swoje dzieła.

Wystawa_w_Warszawie_03

Podczas otwarcia wystawy

Obrazy, które złożyły się na ekspozycję, goszczcącą w Galerii Delfiny, najpierw były wystawiane w Sopocie, potem w Pułtusku, a obecnie – w Warszawie. Następnie pojadą one do Krakowa.

Koncepcja wystawianej w Polsce ekspozycji malarzy z TPP przy ZPB ciągle ulega transformacji. Jeśli w Sopocie wystawiano dzieła ponad 40 artystów, to w Warszawie zaledwie trzynastu malarzy – stąd nazwa warszawskiej wystawy.

Podczas wernisażu wystawy „Szczęśliwa 13tka. Artyści z Kresów Białoruś” do przybyłej do Galerii Delfiny publiczności przemówili Anna Trochim, kierownik artystyczny galerii oraz polski artysta Zbigniew Nowosadzki.

Mówiąc o twórczości kolegów z Białorusi Zbigniew Nowosadzki podkreślił, iż malarstwo wystawianych autorów wyróżnia między innymi to, iż wyrasta ono z tradycji ikonograficznej, przesiąkniętej symbolizmem.

Wystawa_w_Warszawie

Na wystawie prezentowane są prace bardzo różnorodne, od obrazów świętych i ikon po liryczne pejzaże. Łączy je jednak to, że niezależnie od tematyki, w obrazach polskich malarzy z Białorusi odczuwalna jest troska artystów o duchowość.

Szczęśliwa 13tka malarzy, których obrazy można podziwiać w Galerii Delfiny do 27 czerwca, to: Aleksander Bołdakow, Anastazja Chobotowa, Żanna Czysta, Andrzej Filipowicz, Stanisław Górski, Piotr Januszkiewicz, Paweł Kastusik, Stanisław Kiczko, Genadiusz Kozieł, Wasyl Martyńczuk, Janina Pilnik, Wacław Romaszko, Walentyna Szoba.

Natalia Klimowicz

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content