HomeKulturaKolędy z różnych stron świata na ulicy Lenina

Kolędy z różnych stron świata na ulicy Lenina

W minioną niedzielę w Brześciu, w leżącym przy ulicy Lenina kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża, odbył się koncert kolęd, śpiewanych w różnych językach i krajach świata. Inicjatorem niecodziennego wydarzenia artystyczno-religijnego był Konsulat Generalny RP w Brześciu.

Podczas występu

Podczas występu

Ze światowym bogactwem muzycznego oddawania chwały Narodzonemu Zbawicielowi zapoznali mieszkańców Brześcia artyści Biura Promocji Kultury z Gdanska: Beata Kostka – mezzosopran, Ewelina Wojciechowska – sopran oraz Maciej Gański – fortepian.

Na koncercie zabrzmiały kolędy w języku polskim, ukraińskim, angielskim, niemieckim, arabskim, hebrajskim, macedońskim, hiszpańskim i innych, przenosząc słuchaczy w atmosferę świąt Bożego Narodzenia, panującą w różnych krajach i na różnych kontynentach.

Koncert skończył się wspólnym z publicznością wykonaniem kolęd „Cicha noc” i „Dzisiaj w Betlejem”.

Brawa publiczności

Brawa publiczności

Artyści, których śpiew mieli okazję podziwiać brześcianie, koncertowali wcześniej w Izraelskim Teatrze Holon i Centrum Europejskim w Ramallah (Palestyna). Śpiewali w pałacu niebieskim w Kairze, łaźni tureckiej w Skopje, na zamku w Słowenii, czy w polskim kościele z udziałem Patriarchy Bartłomieja I pod Konstantynopolem. Artyści kolędowali także z polskimi legendami muzyki rozrywkowej, między innymi z Jerzym Połomskim w Bukareszcie, Lidią Stanisławską w Budapeszcie , Łucją Prus w Operze Narodowej w Słowenii czy Danutą Błażejczyk u Franciszkanów w Sarajewie. Kolędy gościły także w Filharmonii Narodowej w Macedonii a nawet w dawnym budynku Giełdy Mołdawskiej przerobionej na Salę Organową w Kiszyniowie.

Ale nigdy przed koncertem w Brześciu kolędy z różnych stron świata w wykonaniu polskich artystów nie brzmiały na ulicy Lenina.

Anna Adamczyk z Brześcia

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content