HomeKultura„Spojrzenie” Wasyla Martyńczuka w galerii „Tyzenhauz”

„Spojrzenie” Wasyla Martyńczuka w galerii „Tyzenhauz”

Wernisaż wystawy indywidualnej Wasyla Martyńczuka – jednego z najbardziej cenionych artystów, działających w Towarzystwie Plastyków Polskich przy ZPB – odbył się 20 grudnia w grodzieńskiej galerii „Tyzenhauz”.

Olga Babińska, dyrektor galerii „Tyzenhauz” i Wasyl Martyńczuk

Pogratulować mistrzowi wystawienia najnowszego cyklu obrazów, składających się na zbiór o nazwie „Spojrzenie”, przyszli do galerii „Tyzenhauz” członkowie rodziny malarza, jego koledzy i przyjaciele z TPP przy ZPB oraz inni miłośnicy twórczości Wasyla Martyńczuka, których w Grodnie jest bardzo wielu.

Marina Zagidulina, historyk sztuki

– W pracach, które zostały wystawione dzisiaj w tej galerii , jest doskonale rozpoznawalny styl Wasyla Martyńczuka – mówiła podczas wernisażu historyk sztuki Maryna Zagidulina, działająca w TPP przy ZPB. Obrazy Wasyla Martyńczuka przypominają mozaikę, z której mistrz układa kompozycje nieoczekiwane, czasem niedostrzegane przy powierzchownym zapoznaniu się z obrazem, którego zawartość ujawnia się widzowi często dopiero po dłuższym wnikliwym spojrzeniu. – Prace, które dzisiaj mamy okazję podziwiać, przypominają charakterem ich autora. Są, tak samo jak on, życzliwe, a „obcowanie” z nimi pozostawia pozytywne odczucia – mówiła Zagidulina.

Walentyna Brysacz, prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB

Walentyna Brysacz przekazuje prezent w imieniu Towarzystwa Plastyków Polskich

Helena Kiczko, żona śp. Stanisława Kiczki, prezesa Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB składa życzenia Wasylowi Martyńczukowi

Helena Martyńczuk składa życzenia mężowi

Arsenij Martyńczuk

Córka Anna składa życzenia swojemu ojcu

O tym, że Wasyl Martyńczuk w swoich pracach wystawia na pokaz własną duszę, że jest to dusza pełna światła i ciepła mówili podczas wernisażu także inni goście wernisażu. Słowa uznania dla mistrza wygłosili m.in. Walentyna Brysacz, prezes TPP przy ZPB, Helena Kiczko, wdowa po założycielu TPP przy ZPB Stanisławie Kiczce, Renata Dziemiańczuk, wiceprezes ZPB ds. Kultury, która poinformowała zgromadzonych, że podczas niedawnej wizyty delegacji ZPB w Pałacu Prezydenckim w Warszawie portret Marszałka Józefa Piłsudskiego autorstwa Wasyla Martyńczuka został złożony w darze od ZPB na ręce Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Kapelan ZPB ks. Aleksander Szemet i prezes ZPB Andżelika Borys wręczają portret Marszałka Józefa Piłsudskiego pędzla Wasyla Martyńczuka

Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda i sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski

Na wernisażu wystawy Wasyla Martyńczuka przemówiły także córka i małżonka malarza oraz inni goście, wśród których zauważono konsul RP w Grodnie Izabelę Rybak.

Wasyl Martyńczuk rozmawia z konsul RP w Grodnie Izabelą Rybak

Gra Włodzimierz Zacharow

Wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk, Wasyl Martyńczuk i wiceprezes ZPB Irena Waluś, redaktor naczelna „Magazynu Polskiego”

Wystawa pt. „Spojrzenie” Wasyla Martyńczuka będzie dostępna do oglądania w galerii „Tyzenhauz” do 7 stycznia przyszłego roku.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Trovo i suoi dipinti molto belli, quello che mi colpisce oltre alla composizione è la bellezza nel colore.

Skomentuj

Skip to content