HomeHistoriaBiałoruscy internauci postawią pomnik Tadeusza Kościuszki w jego małej ojczyźnie

Białoruscy internauci postawią pomnik Tadeusza Kościuszki w jego małej ojczyźnie

W rodzinnym majątku Tadeusza Kościuszki, Mereczowszczyźnie, po 200 latach od śmierci bohatera stanie jego pomnik. Nie ufundowało go państwo, tylko – białoruscy internauci.

Projekt pomnika autorstwa Hienka Łojki, fot.: belsat.eu

Do tej pory polski, białoruski, litewski, ukraiński i amerykański bohater narodowy nie miał pomnika w rodzinnej miejscowości. Jest tam ulica Kościuszki, z tabliczkami w języku rosyjskim, oraz tablica pamiątkowa w kościele, podarowana przez Polskę. I choć mieszkańcy Mereczowszczyzny, sąsiedniego Kosowa Poleskiego i rejonu iwacewickiego o naczelniku insurekcji pamiętają, ani lokalne, ani krajowe władze nie dążą do godnego upamiętnienia krajana.

Dodajmy, że była ku temu dobra okazja – dwusetna rocznica śmierci wojskowego. W związku z nią w bazylice katedralnej w Grodnie odsłonięto drugą już tablice poświęconą generałowi. W uroczystości uczestniczyli m.in. biskup grodzieński i przedstawiciel władz lokalnych, a odbyła się ona z inicjatywy polskiego konsula generalnego w Grodnie. Z kolei wcześniej w szwajcarskiej Solurze, miejscu śmierci Tadeusza Kościuszki, swój pomnik (nie bez kontrowersji) odsłoniła diaspora białoruska.

„Białorusini chcą upamiętnić swojego bohatera narodowego także w kraju. Skoro nie zajęło się tym państwo na szczeblu centralnym, albo chociaż lokalnym, inicjatywę przejęli internauci. Potrzebne środki zebrano za pomocą platformy crowfundingowej” – tak o akcji opowiadał w październiku jej inicjator Hleb Łabadzienka, aktywista i dziennikarz Biełsatu.

Pomnik będzie miał 4 metry wysokości. Projekt monumentu opracował już rzeźbiarz Hienik Łojka. Pomnik najprawdopodobniej zostanie odsłonięty 4 lutego, w dniu urodzin Tadeusza Kościuszki.

Znadniemna.pl za belsat.eu 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content