HomeKulturaTwórca ludowy z ZPB poprowadził przedświąteczne warsztaty rękodzieła w Siemiatyczach

Twórca ludowy z ZPB poprowadził przedświąteczne warsztaty rękodzieła w Siemiatyczach

Trzy kilkunastoosobowe grupy dzieci, uczących się w klasach od 3 do 9, i jedna grupa dorosłych – tylu chętnych zapisało się na warsztaty rękodzieła „Świąteczne ozdoby ze słomy ”, które 14 grudnia poprowadził w Siemiatyckim Ośrodku Kultury Eugeniusz Błudow – znany i ceniony mistrz rękodzieła z działającego przy Związku Polaków na Białorusi Towarzystwa Twórców Ludowych.

Afisz warsztatów, poprowadzonych przez Eugeniusza Błudowa

Podczas trwających w ciągu jednego dnia warsztatów mistrz rękodzieła zdradził swoim uczniom tajniki robienia ze słomy aniołka, którego można zawiesić na świątecznej choince, a także pokazał, jak ze słomy robi się tradycyjną ozdobę bożonarodzeniową i wielkanocną – tzw. pająka, który ma być podczepiany do sufitu i symbolizować urodzaj oraz szczęście w Nowym Roku.

Uczniowie Eugeniusza Błudowa demonstrują wykonanych własnoręcznie słomianych aniołków, które ozdobią świąteczne choinki w ich domach

Podczas zajęć z grupą młodzieżową z mistrzem Eugeniuszem Błudowem rozmawia dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury Jolanta Sidorowicz

Podczas zajęć z najmłodszymi

Zajęcia z mistrzem rękodzieła ze Związku Polaków na Białorusi bardzo podobały się mieszkańcom Siemiatycz. Jak powiedziała nam wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk: – To był pierwszy przypadek współpracy z Siemiatyckim Ośrodkiem Kultury, kiedy oddelegowaliśmy do prowadzenia warsztatów w Siemiatyczach naszego mistrza rękodzieła. Wiemy jednak, że tradycje ludowego rękodzieła na Podlasiu i w samych Siemiatyczach są bardzo bogate, więc prognozuję, że współpraca między Towarzystwem Twórców Ludowych przy ZPB, a Siemiatyckim Ośrodkiem Kultury będzie się rozwijała.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content