HomeReligiaWierni walczą o swojego księdza Władysława Lazara

Wierni walczą o swojego księdza Władysława Lazara

Parafianie i znajomi aresztowanego przez KGB proboszcza parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w Borysowie, księdza Władysława Lazara, w niedzielę 4 sierpnia będą się modlić w intencji swojego kapłana.

Ksiądz Władysław Lazar, fot.: catholic.by

Ksiądz Władysław Lazar, fot.: catholic.by

Informacja o aresztowaniu duchownego pojawila się w prasie w ubiegłą sobotę i już została potwierdzona przez rzecznika Kościóła Rzymskokatolickiego na Białorusi. Według doniesień prasowych, ksiądz Władysław został zatrzyumany przez KGB ponad miesiąc temu i jest przetrzymywany w areszcie śledczym.

Wiadomość o aresztowaniu kapłana katolickiego poprzedziło oświadczenie prezydenta Aleksandra Łukaszenki o zatrzymaniu funkcjonariusza białoruskich służb specjalnych związanego z Kościołem i działającego na rzecz obcych rządów.

Nie ma bezpośrednich wskazań na to, że Łukaszenko miał na myśli księdza Lazara, zwłaszcza że, jak zapewniają znajomi księdza, nie był on związany z bialoruskimi służbami specjalnymi, a już na pewno nie był ich funkcjonariuszem.

Tym nie mnieji informacja o zatrzymaniu księdza odbiła się szerokim echem w społeczeństwie.

– To wspaniały kapłan i wspaniały człowiek. On nigdy się nie angażował w działalność polityczną, a inkryminowanie mu działalności szpiegowskiej to w ogóle jakiś absurd. On nie miał antyrządowych poglądów, ale zawsze mówił na głos to co myślał. Nigdy nie słyszałam, by kiedykolwiek powiedział coś przeciwko władzom, ale zawsze głosił prawdę i nie tylko z ambony. Jednak nigdy do niczego nie nawoływał, nigdy czegoś takiego nie było – mówiła telewizji Biełsat Natalia Daraszkiewicz, która poznała księdza Lazara podczas jego działalności duszpasterskiej w mińskiej katedrze. Dziewczyna nie wie, czy wcześniej ksiądz miał problemy z KGB, jednak dodaje, że białoruskie służby specjalne interesują się działalnością katolickich duchownych.

Była parafianka księdza Władysława jest przekonana, że Kościół katolicki na Białorusi nie jest kontrolowany przez władze, ale ma wielki wpływ na kształtowanie ludzkich postaw i świadomości.- Dlatego nierzadko księża znajdują się na celowniku KGB – uważa Natalia Daraszkiewicz.

O tym, że KGB żywo interesuje się działalnością księży, osobiście przekonał się polski ksiądz, wydalony z Białorusi z zakazem wjazdu do kraju. Prosząc o zachowanie anonimowości, by nie narażać na niebezpieczeństwo innych  pracujących na Białorusi współbraci, kapłan powiedział telewizji Biełsat: – KGB generalnie chce usuwać wszystkich księży, którzy trochę inaczej pracują, niż oni by sobie tego życzyli. Przede mną również był ksiądz, którego wydalono za „działalność polityczną” jak to oni określają. Szef KGB powiedział mi wprost, że sobie za dużo pozwalałem. Gdybym zajmował się wyłącznie pracą z osobami starszymi i w ogóle nie wychodził poza teren parafii to nie byłoby żadnych problemów. A tak to oni nie życzą sobie mojej obecności.

Rozmówcy Biełsatu postawiono ostatecznie zarzut złamania białoruskiego prawa i wydalono z kraju.

W razie problemów księża obcokrajowcy mogą liczyć na interwencje oraz pomoc swoich dyplomatów. Ksiądz Lazar jest jednak obywatelem Białorusi i może liczyć jedynie na interwencję przedstawicielstwa dyplomatycznego Watykanu.

Tymczasem w Internecie zainicjowano zbiórkę podpisów pod apelem do zwierzchnika Kościoła Rzymskokatolickiego na Białorusi arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza, aby zajął stanowisko w sprawie aresztowanego kapłana, co, zdaniem sygnatariuszy apelu, pomogłoby w „powstrzymaniu lawiny oszczerstw i plotek, które rzutują na reputację Kościoła katolickiego na Białorusi”.

Kolejny apel wystosowano do przewodniczącego Sądu Najwyższego. Sygnatariusze żądają odtajnienia materiałów śledztwa oraz udzielenia informacji dot. zarzutów wobec księdza. W sytuacji, gdy dojdzie do procesu sadowego, żądają jawności procesu z udziałem prasy oraz możliwością przeprowadzenia transmisji na żywo z sali rozpraw.

Białoruski KGB odmawia na razie udzielenia jakiejkolwiek informacji w sprawie zatrzymania księdza Władysława Lazara oraz postawionych mu zarzutów.

zpb.org. pl na podstawie Biełsat/Karolina Rusinowicz

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content