HomeKulturaTriumf artystów z Borysowa na Festiwalu „Malwy 2017”

Triumf artystów z Borysowa na Festiwalu „Malwy 2017”

Wszystkie trzy nagrody główne tegorocznego XIX Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy 2017”, który odbył się w Grodnie w minioną niedzielę, 21 maja, zostały przyznane artystom z Borysowa.

Zespół wokalny z Borysowa „Wszystko w porządku”

Po raz pierwszy od wielu lat występy konkursowe na festiwalu „Malwy”, organizowanym już od dziewiętnastu lat przez Związek Polaków na Białorusi, oceniało profesjonalne jury z Polski, w skład, którego weszły: piosenkarka i artystka kabaretowa Barbara Maj oraz muzyk i kompozytor Agnieszka Glińska.

Jury: Agnieszka Glińska i Barbara Maj

Pomieszczenie – salę multimedialną – do przesłuchań eliminacyjnych uczestników konkursu festiwalowego i Koncertu Galowego udostępnił organizatorom XIX Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy 2017” Konsulat Generalny RP w Grodnie.

Andrzej Raczkowski, konsul RP w Grodnie i Anżelika Orechwo, przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB

Prowadzącą eliminacji konkursowych i Koncertu Galowego była wiceprezes ZPB ds. kultury Renata Dziemiańczuk. Witając konkursantów i publiczność przedstawiła ona gości honorowych wydarzenia – przewodniczącą Rady Naczelnej ZPB Anżelikę Orechwo oraz konsula RP Andrzeja Raczkowskiego, którzy życzyli uczestnikom konkursu udanych występów, a publiczności – świetnej zabawy pod polską muzykę estradową.

Renata Dziemiańczuk, wiceprezes ZPB ds. kultury

Na tegoroczne „Malwy” zjechali się do Grodna artyści z różnych zakątków Białorusi. Na scenę wychodzili konkursanci z Grodna, Brześcia, Mińska, Lidy, Borysowa, Lachowicz i Szydłowic. W części eliminacyjnej konkursu każdy z uczestników wykonał dwie piosenki w języku polskim.

Duet z Lachowicz (Anna Storożuk i Maksym Swirepo) śpiewają piosenkę „Daj mi tę noc”

Ze sceny brzmiały utwory znane i mniej znane, głębokie i wymagające, jak chociażby „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, czy „Przeżyj to sam” Grzegorza Stróżniaka, ale również piosenki czysto rozrywkowe i relaksujące, jak chociażby przebój zespołu Bolter z lat 80. minionego stulecia pt. „Daj mi tę noc” (muzyka – Sławomir Sokołowski, tekst – Andrzej Sobczak).

Jury konkursu do Koncertu Galowego zakwalifikowało wykonanie dziesięciu piosenek.

Wśród nich najwyżej ocenione zostało wykonanie przez zespół wokalny z Borysowa „Wszystko w porządku” piosenki z repertuaru Anny German pt. „Pójdę za tobą miły” (muzyka – Alina Piechowska, słowa – Jan Babicz) .

Zespół wokalny z Borysowa „Wszystko w porządku”

Drugą nagrodę XIX Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy 2017” jury przyznało soliście Wiaczesławowi Araszkiewiczowi z Borysowa za piękne wykonanie przeboju wszechczasów naszego ziomka Czesława Niemena – piosenki „Dziwny jest ten świat”.

Wiaczesław Araszkiewicz

Repertuarem Czesława Niemena i jego zespołu „Akwarele” inspirował się także zdobywca trzeciego miejsca – borysowianin Aleksander Tielnow, który wykonał piosenkę pt. „Obok nas” (muzyka – Wojciech Piętowski, słowa – Janusz Odrowąż).

Aleksander Tielnow z Borysowa

 

Jurorki Barbara Maj i Agnieszka Glińska – nieukrywające wzruszenia z powodu tego, że miały okazję na Białorusi usłyszeć polskie piosenki, należące często do kanonu polskiej piosenki estradowej, w wykonaniu młodych ludzi z różnych miejscowości – ogłosiły, iż z uwagi na wyrównany poziom uczestników konkursu festiwalowego nie przyznały Grand Prix Festiwalu „Malwy 2017”.

Agnieszka Glińska i Barbara Maj

Jury zapragnęło jednak, poza zdobywcami trzech pierwszych miejsc, wyróżnić jeszcze sześciu konkursantów: Bożenę Worono z Lidy za wykonanie piosenki „Ballada o miłości” (muzyka i słowa – Katarzyna Cerekwicka), Katarzynę Sarelo z Lidy za wykonanie piosenki „Kolorowe jarmarki” (muzyka – Janusz Laskowski, słowa – Ryszard Ulicki), Małgorzatę Chilmończyk z Brześcia za wykonanie piosenki „Kasztany” (muzyka – Zbigniew Korepta, słowa – Krystyna Wodnicka), Innę Trojan z Szydłowic za wykonanie piosenki „Niebo to my” (muzyka – Wojciech Olszak, słowa – Jacek Cygan), Sabinę Dziakun z Grodna za wykonanie piosenki „Litania” (muzyka – Janusz Stokłosa, słowa – Agata i Maryna Mikłaszewskie) oraz Darię Żukową z Mińska za wykonanie piosenki „Kiedy tylko spojrzę” (muzyka – Sylwia Grzeszczak, słowa – Marcin Piotrowski).

Bożena Worono z Lidy

Katarzyna Sarelo z Lidy

Małgorzata Chilmończyk z Brześcia

Inna Trojan z Szydłowic

Sabina Dziakun z Grodna

Daria Żukowa z Mińska

Żegnając się z konkursantami i publicznością XIX Festiwalu Polskiej Piosenki Estradowej „Malwy 2017”, jego organizator z ramienia Związku Polaków na Białorusi wiceprezes ZPB Renata Dziemiańczuk przypomniała, że za rok odbędzie się jubileuszowa – XX edycja jednego z najstarszych na Białorusi konkursów polskiej piosenki estradowej – Festiwalu „Malwy”.

Przemawia konsul RP w Grodnie Andrzej Raczkowski

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content