HomeKulturaWernisaż wystawy poplenerowej „Kościoły na Kresach 2016”

Wernisaż wystawy poplenerowej „Kościoły na Kresach 2016”

Wernisaż wystawy obrazów, powstałych podczas Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Kościoły na Kresach 2016” odbył się 23 sierpnia w grodzieńskiej galerii „Tyzenhauz”.

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach7

Organizatorzy pleneru i jego zagraniczni uczestnicy: prezes Towarzystwa Plastyków Polskich Gennadiusz Picko, kierownik Działu Kultury ZPB Weronika Szarejko i malarze: Piotr Marian Łucjan, Anna Irmina Bąk, Irena Zawało, Jan Wytyk i Robert Bluj

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach6

Przemawia kierownik Działu Kultury ZPB Weronika Szarejko

Wernisaż stał się podsumowaniem pleneru, w którym brało udział blisko trzydziestu artystów-plastyków z Polski, Białorusi, Ukrainy i Litwy. W ciągu tygodnia, poprzedzającego otwarcie wystawy, malarze zwiedzili świątynie Grodna i podróżowali po Grodzieńszczyźnie, poznając historię oraz architekturę sakralną mniejszych miejscowości, miedzy innymi Nowogródka, Lidy, Szczuczyna, Iwia, Wasiliszek.

TPP_Wycieczka_Koscioly_Kresow

TPP_Wycieczka_Koscioly_Kresow1

TPP_Wycieczka_Koscioly_Kresow2

TPP_Wycieczka_Koscioly_Kresow3

TPP_Wycieczka_Koscioly_Kresow4

TPP_Wycieczka_Plener_Grodno

Swoje spostrzeżenia i wrażenia od nawiedzania kościołów i rozmów z proboszczami poszczególnych parafii, malarze przenieśli na płótno.

TPP_Wycieczka_Plener_Grodno_Bak_Anna_Irmina_Wroclaw

Anna Irmina Bąk z Wrocławia (Polska)

TPP_Wycieczka_Plener_Grodno_Lucjan_Piotr_Marian_Marysin_Polska

Piotr Marian Łucjan z Marysina (Polska)

TPP_Wycieczka_Plener_Grodno_Jan_Wytyk_Gdansk

Jan Wytyk z Gdańska (Polska)

TPP_Wycieczka_Plener_Grodno_Hrytsiuk_Piotr_Lwow

Piotr Hrytsiuk ze Lwowa (Ukraina)

TPP_Wycieczka_Plener_Grodno_Irena_Zawalo_Warszawa

Irena Zawało z Warszawy (Polska)

TPP_Wycieczka_Plener_Grodno_Sklarska_Olga_Lwow

Olga Sklarska ze Lwowa (Ukraina)

Owoce artystycznych przemyśleń zostały zaprezentowane w galerii „Tyzenhauz” w postaci obrazów, wykonanych w różnych technikach malarskich.

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach_obrazy

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach_obrazy3

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach_obrazy2

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach_obrazy4

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach_obrazy7

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach_obrazy9

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach_obrazy10

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach_obrazy8

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach_obrazy11

Często zaskakujące, wręcz szokujące, widza okazały się też gatunki i formy, wykorzystywane przez autorów dzieł w celu dokładniejszego przekazu artystycznego przeżycia.

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach_obrazy12

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach_obrazy5

Artysta z polskiego Marysina Piotr Marian Łucjan, na przykład, namalował wysadzoną w powietrze przez komunistów w 1961 roku w Grodnie Farę Witoldową na tle portretu potwora o kobiecych rysach twarzy i z Orderem Lenina na piersi. Ta praca, zatytułowana „Komsomołka Zwanalinowa. Order Lenina. Fara Witoldowa” ma symbolizować tragiczne losy chrześcijan i architektury sakralnej na Kresach w epoce prześladowań ze strony władzy komunistycznej.

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach_publ

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach_publ5

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach_publ4

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach_publ3

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach_publ6

Ogólnie jednak wystawione w galerii „Tyzenhauza” prace ukazują nastrój pozytywny ich autorów, potrafiących postrzegać przetrwałe na Kresach świątynie, jako symbole optymizmu i wiary w lepsze jutro.

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach3

Przemawia Jarosław Książek, konsul generalny RP w Grodnie

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach_publ1

Wśród gości wernisażu znalazł się nowy konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek. Dyplomata, poproszony o krótkie wystąpienie, zastrzegł, iż dopiero co przybył do Grodna i jeszcze nie odbył oficjalnych spotkań z przedstawicielami władz. Postanowił przyjść na wernisaż wystawy z małżonką „nie jako konsul generalny, lecz jako zwykły człowiek” z kilku powodów. Symboliczne wydało się nowemu szefowi polskiej placówki konsularnej w Grodnie to, że wernisaż wystawy poświęconej kościołom na Kresach odbywa się 23 sierpnia, czyli w Europejskim Dniu Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. – W takim dniu temat otwieranej wystawy zmusił mnie do pojawienia się na niej – przyznał Jarosław Książek.

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach11

Adam Chmura, konsul RP w Grodnie

Zwracając się do zgromadzonych na wernisażu, dyplomata podziękował swojemu, obecnemu na wernisażu, podwładnemu w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie konsulowi Adamowi Chmurze za to, że z ramienia placówki konsularnej wspierał tak ważny projekt malarski, jakim był Międzynarodowy Pleneru Malarski „Kościoły na Kresach 2016”. Jarosław Książek zapewnił, że wartościowe inicjatywy kulturalne miejscowej społeczności polskiej będą wspierane przez polską placówkę konsularną w Grodnie także w przyszłości.

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach5

Przemawia prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz

Dyplomatom polskim w Grodnie za wsparcie projektu dziękowali też jego organizatorzy ze Związku Polaków na Białorusi – prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz, kierownik Działu Kultury ZPB Weronika Szarejko oraz prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB Gennadiusz Picko.

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach8

Piotr Marian Łucjan z Marysina (Polska)

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach9

Przemawia Robert Bluj z Wilna (Litwa)

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach10

Zbigniew Palka z Krakowa (Polska)

O korzyści wspólnych z kolegami z różnych krajów plenerów mówili uczestnicy projektu z Polski, Litwy i Ukrainy. Dziękując kolegom z Białorusi za zaproszenie, artyści z zagranicy deklarowali chęć kolejnych spotkań twórczych, już na terenie ich krajów. – Mam nadzieję, iż potrafiłem dostrzec w kościołach na Białorusi jakieś elementy wcześniej niedostrzegane i przedstawić je tak, jak tego nie robił nikt przede mną – mówił jeden z dziesięciu zagranicznych uczestników pleneru.

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach2

Przemawia Alicja Matuk

– Wspólny projekt „Kościoły na Kresach 2016” stał się niepowtarzalną okazją do utrwalenia na płótnie historii miejscowości, które odwiedzili uczestnicy pleneru. Przez własne wizje artyści uwiecznili piękno architektury oraz malowniczość krajobrazu naszych terenów – tak oceniła efekty pleneru jedna z jego organizatorek – kulturoznawca Alicja Matuk, pełniąca funkcję wiceprezesa w Towarzystwie Plastyków Polskich przy ZPB.

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach1

Konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek z małżonką rozmawiają z prezesem TPP Gennadiuszem Picko i dyrektor galerii „Tyzenhauz” Olgą Babińską

TPP_Wystawa_poplenerowa_Koscioly_na_Kresach12

Andrzej Filipowicz, Gennadiusz Picko dziękują Adamowi Chmurze, konsulowi RP w Grodnie, za pomoc w realizacji projektu

Znadniemna.pl, zdjęcia Iness Todryk-Pisalnik, Natalii Tołoczko i Weroniki Szarejko

Najnowsze komentarze

  • Bardzo ciekawy pomysł na upamiętnianie historii, zwlaszcza ze koscioły ktore stanowią tak wazne zródła kultury sakralnej ktora przeplata sie zawsze ze zwyczajami swieckimi w danym kraju europejskim lub regionie danego kraju.Zapewne swietna przytym i niepowtarzalna przygoda pełna urokow natury niespodziewanych spotkań.Chętnie zapisałabym się do uczestnictwa w najblizszej przyszłości.Pozdrawiam serdecznie i gratuluje wspaniałego pomysłu.
    Violetta Choina Brodziak

Skomentuj

Skip to content