HomeKulturaWernisaż wystawy „Moje życie” Giennadiusza Picki w Białymstoku

Wernisaż wystawy „Moje życie” Giennadiusza Picki w Białymstoku

– Zrobił się nam już taki zwyczaj, że nadejście wiosny odznaczamy wystawą Giennadiusza Picki – mówiła, otwierając 7 kwietnia wystawę obrazów wiceprezesa Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jej dyrektor Danuta Dąbrowska-Charytoniuk.

Wystawa_Gennadiusza_Picki_Bialystok_5

To już czwarta z rzędu wiosna, którą malarz z Grodna wita w stolicy Podlasia, przywożąc do niej wystawę swoich dzieł. Za pierwszym razem pokazał białostocczanom swoje anioły, za drugim – kobiety, za trzecim – pejzaże. Teraz na ścianach uczelnianej galerii Gennadiusz Picko zaprezentował przekrój swojego malarstwa: są tu pejzaże, martwe natury, ale też różne tajemnicze postaci i akty kobiece. Część obrazów jest malowana pędzlem, a inne – szpachelkami, które stały się znakiem rozpoznawczym artysty.

Wystawa_Gennadiusza_Picki_Bialystok

– To moje życie – scharakteryzował wystawę, noszącą taki sam tytuł, Picko, tłumacząc, że każdy z obrazów symbolizuje niejako jeden z okresów w jego życiu twórczym.

Wystawa_Gennadiusza_Picki_Bialystok_3

– Obrazy Giennadiusza Picki ciężko jest odnieść do jakiejś jednej kategorii, włożyć do jednej szuflady. Jest to bowiem malarz pełen temperamentu, a jego twórczość jest twórczością autorską – skomentowała wystawę Alicja Matuk, historyk sztuki z Grodna.

Wystawa_Gennadiusza_Picki_Bialystok_2

Martwe natury i pejzaże, malowane pędzlami, to początki twórczej drogi artysty. Charakteryzują je spokojne barwy i wyciszone kompozycje. Prace tworzone szpachelkami to okres fascynacji twórczością Jerzego Dudy-Gracza. Kolorowa, intensywnie czerwono-fioletowo-zielona paleta jest efektem wspomnień z lat nauki na wydziale ceramicznym.

Wystawa_Gennadiusza_Picki_Bialystok_4

Wystawy malarzy z TPP przy ZPB w Bibliotece Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (mieści się w Pałacu Branickich) mają już kilkuletnią tradycję. Ostatnio swoje prace pokazywał tu Aleksander Wasilewicz, wcześniej – Walery Stratowicz.

Wystawa_Gennadiusza_Picki_Bialystok_1

Gennadiusz Picko urodził się w 1970 roku na Białorusi. Tam mieszka i tworzy. Ukończył Bobrujskie Liceum Sztuk Pięknych, wydział ceramiki. Jego malarstwo jest charakterystyczne poprzez żywą kolorystykę. Ciepłe kolory dodają jego pracom wyjątkowego nastroju i klimatu. Po szeregu wystaw na Białorusi, swoją pierwszą zagraniczną wystawę miał właśnie w Białymstoku, w Pałacu Branickich. Jego prace były wystawiane w Paryżu, Petersburgu, Warszawie oraz innych miastach Polski.

Wystawa „Moje życie” Gennadiusza Picki w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku potrwa do 7 maja bieżącego roku.

Wojciech Więcko z Białegostoku

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content