HomeKulturaMuzyka polskiego i europejskiego baroku zgromadziła tłumy miłośników

Muzyka polskiego i europejskiego baroku zgromadziła tłumy miłośników

Koncertami muzyki barokowej z udziałem muzyków z Białorusi i Polski rozpoczął cykl spotkań muzycznych pt. „Epoki muzyki polskiej” na ziemi białoruskiej Instytut Polski w Mińsku, wspierany przez polskie placówki dyplomatyczne – Konsulat Generalny RP w Grodnie oraz Ambasadę RP w Mińsku.

Koncert_muzyki_barokowej

Koncert pt. „Muzyka polskiego i europejskiego baroku” w Grodnie, fot.: grodno.msz.gov.pl

W Grodnie miłośnicy muzyki poważnej mieli okazję wysłuchać koncertu pt. „Muzyka polskiego i europejskiego baroku” 31 marca w sali multimedialnej KG RP w Grodnie. Wykonawcami utworów należących do kanonu muzyki barokowej Polski i Europy byli znani białoruscy muzykanci: Dmitry Łybin (klawesyn elektroniczny), Aleksy Frałou (fagot)oraz Sergiej Machow (flet).

Koncert_muzyki_barokowej_1

Obliczona na 150 miejsc siedzących sala multimedialna polskiej placówki konsularnej w Grodnie została wypełniona po brzegi. Na spotkanie z muzyką epoki baroku przybyli bowiem, niemal w pełnym składzie, zarówno pracownicy placówki, jak i reprezentanci polskich oraz białoruskich środowisk artystycznych i kulturalnych Grodna.

Capella_Cracoviensis_1

Orkiestra Capella Cracoviensis z Krakowa

Niespełna tydzień później 6 kwietnia polska i europejska muzyka barokowa brzmiała w stolicy Białorusi – Mińsku. Tym razem w wykonaniu jednej z najlepszych w Europie orkiestry Capella Cracoviensis z Krakowa. Koncert muzyków z dawnej stolicy Polski cieszył się tak dużym zainteresowaniem mińskiej publiczności, że sala koncertowa „Górne Miasto” nie potrafiła pomieścić wszystkich chętnych, a bilety na koncert zostały wyprzedane co do jednego.

Wybitny_koncertmistrz_Capella_Cracoviensis_Maciej_Czepielowski

Wybitny koncertmistrz Maciej Czepielowski

7 kwietnia Capella Cracoviensis dała też koncert w białoruskim Połocku.

Cykl „Epoki muzyki polskiej”, zainaugurowany koncertami w Grodnie, Mińsku i Połocku, będzie kontynuowany.

Anonse kolejnych koncertów będą zamieszczane na stronach internetowych polskich przedstawicielstw dyplomatycznych na Białorusi oraz Instytutu Polskiego w Mińsku.

Polina Juckiewicz z Mińska

Najnowsze komentarze

  • to oznacza, że zaszczepiony tutaj kod cywilizacji zachodniej z czasów I RP oraz kulturowych wpływów polskich w okresie zaborów (ziemiaństwo, Kościół i polska inteligencja) trwa w umysłach i sercach mieszkańców dzisiejszej Białorusi !

Skomentuj

Skip to content