HomeKulturaPolacy z Mińska na XVII Dniach Kultury Kresowej w Białymstoku

Polacy z Mińska na XVII Dniach Kultury Kresowej w Białymstoku

Koncert zespołu „Młode Babcie” oraz chóru „Społem”, działających przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Mińsku, zainaugurował, odbywające się w stolicy Podlasia i w okolicach Białegostoku od 4 do 18 marca XVII Dni Kultury Kresowej.

Dni_Kultury_Kresowej_Spolem

Chór „Społem”

Dni_Kultury_Kresowej_Cierniak_Burlewicz

Rafał Cierniak, prezes Fundacji na Rzecz Pomocy Dzieciom Grodzieńszczyznyny i Ludmiła Burlewicz, korespondentka portalu Znadniemna.pl i „Głosu znad Niemna na uchodźstwie”

Organizatorem wielodniowej imprezy kulturalnej opowiadającej o Polakach z Kresów, na którą składają się koncerty, akcje charytatywne, Jarmark Kaziukowy oraz inne inicjatywy, w których tradycyjnie uczestniczą Polacy zza wschodniej granicy Polski, jest Fundacja na Rzecz Pomocy Dzieciom Grodzieńszczyzny oraz białostocki oddział Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna. Patronatem Honorowym jeden z największych w Polsce dorocznych festynów kultury kresowej objęli Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Prezydent Miasta Białegostoku.

Dni_Kultury_Kresowej_Spolem_3

Chór „Społem”

Dni_Kultury_Kresowej_Spolem_1

Śpiewa Olga Guczek, solistka chóru „Społem”

Dni_Kultury_Kresowej_Spolem_2

Dni_Kultury_Kresowej_Spolem_4

Pierwszym punktem programu imprez muzycznych, odbywających się w ramach XVII Dni Kultury Kresowej stał się 5 marca koncert w Filharmonii Podlaskiej, który poprowadził Rafał Cierniak, organizator wydarzenia i prezes Fundacji na Rzecz Pomocy Dzieciom Grodzieńszczyzny.

Dni_Kultury_Kresowej_Cierniak

Rafał Cierniak

Witając publiczność Rafał Cierniak ciepło dziękował osobom i instytucjom, które wsparły organizację tegorocznych Dni Kultury Kresowej w Białymstoku. To dzięki współpracy między innymi z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury, Związkiem Piłsudczyków, Domem Kultury w Łapach oraz innymi ośrodkami i osobami program XVII Dni Kultury Kresowej w Białymstoku okazał się niezwykle różnorodny, bogaty w koncerty, prezentacje książkowe, wystawy i kiermasze rękodzieła kresowego, których apogeum stał się Jarmark Kaziukowy, który odwiedzili 6 marca na Placu Piłsudskiego tysiące mieszkańców i gości Białegostoku.

Dni_Kultury_Kresowej_Mlode_Babcie_1

Zespół „Młode Babcie”

Dni_Kultury_Kresowej_Mlode_Babcie_3

Dzień przed Jarmarkiem Kaziukowym koncert, inaugurujący święto kultury kresowej w Białymstoku, został recitalem dwóch, niezwykle popularnych wśród Kresowian – Polaków mieszkających na Białorusi, zespołów działających przy Oddziale ZPB w Mińsku – zespołu „Młode Babcie” pod kierownictwem Marii Rewuckiej, zrzeszającego uzdolnioną muzycznie „starszą młodzież” w wieku od 48 do 80 lat oraz chóru „Społem”, którego kierownikiem jest Włodzimierz Bibko, a dyrygentem Aleksander Szugajew.

Koncert artystów z Kresów na scenie Filharmonii Podlaskiej został podzielony na dwie odsłony. W pierwszej białostocka publiczność świetnie się bawiła z „Młodymi Babciami”, które udowodniły, że żartobliwe określenie wiekowej przynależności członków zespołu do „starszej młodzieży ” ma w sobie tylko trochę z żartu.

Po przerwie, w której obecni na koncercie mogli nabyć najnowszy numer „Gońca Kresowego” (pisma, współpracującego między innymi z redakcjami portalu Znadniemna.pl i gazety „ Głos znad Niemna na uchodźstwie”), w drugiej części koncertu publiczność serdecznie witała już znanych sobie, bo biorących udział w białostockich Dniach Kultury Kresowej już drugi raz, artystów – chór „Społem”.

Ten zespół, mający w repertuarze pieśni religijne oraz utwory znakomitych kompozytorów, należące do kanonu polskiej muzyki ludowej, narodowej i patriotycznej, jest znany polskim słuchaczom nie tylko dzięki częstym występom w Polsce, ale także dzięki wydanej w 2012 roku przy wsparciu Fundacji na Rzecz Pomocy Dzieciom Grodzieńszczyzny płyty z kolędami.

Wizytówką chóru „Społem” jest napisana przez mińską kompozytorkę Helenę Abramowicz niezwykle wzruszająca pieśń patriotyczna „Polsko Moja”, która przez publiczność w Filharmonii Podlaskiej została przyjęta niezwykle ciepło, nagrodzona gorącymi brawami i kręcącą się w oku niektórych słuchaczy łezką radosnego wzruszenia.

6 marca chór „Społem” miał okazję zaprezentować się publiczności białostockiej, śpiewając pod otwartym niebem podczas Jarmarku Kaziukowego. Tego samego dnia artyści polscy z Mińska dali jeszcze dwa koncerty.

Dni_Kultury_Kresowej_Jarmark

Jarmark Kaziukowy w Białymstoku

Dni_Kultury_Kresowej_Jarmark_3

Dni_Kultury_Kresowej_Jarmark_2

Dni_Kultury_Kresowej_Jarmark_4

Dni_Kultury_Kresowej_Jarmark_1

Dni_Kultury_Kresowej_Jarmark_Spolem_2

Na Jarmarku Kaziukowym śpiewa chór „Społem”

Dni_Kultury_Kresowej_Jarmark_Spolem

Gra Aleksander Szugajew, dyrygent chóru „Społem”

Dni_Kultury_Kresowej_Jarmark_Spolem_3

Dni_Kultury_Kresowej_Jarmark_Spolem_1

Śpiewa Olga Guczek

Dni_Kultury_Kresowej_Jarmark_Mlode_Babcie_4

Zespół „Młode Babcie” na Jarmarku Kaziukowym

Dni_Kultury_Kresowej_Jarmark_Mlode_Babcie_2

Dni_Kultury_Kresowej_Jarmark_Mlode_Babcie_3

Chór „Społem” uświetnił śpiewem nabożeństwo w kościele pw. Świętego Krzyża w Łapach, a „Młode Babcie” zaśpiewały dla parafian kościoła pw. Świętego Józefa Rzemieślnika w podbiałostockiej miejscowości Księżyno.

Dni_Kultury_Kresowej_Lapy_3

Występ chóru „Społem” w kościele w Łapach

Dni_Kultury_Kresowej_Lapy

Dni_Kultury_Kresowej_Lapy_4

Dni_Kultury_Kresowej_Lapy_1

Dni_Kultury_Kresowej_Lapy_2

Ludmiła Burlewicz i Maryna Bućko z Białegostoku, zdjęcia Ludmiły Burlewicz i Tatiany Szymanowicz

Najnowsze komentarze

  • Brawo ! Pięknie !

Skomentuj

Skip to content